MOJE ETYKIETY NA WÓDKĘ I KOŁACZ WESELNY

Jak pisałam Wam już w poprzednim artykule, sporą część weselnych dekoracji postanowiłam zrobić sama. Niedawno, pokazywałam na blogu moje zaproszenia ślubne, a dziś chciałabym napisać kilka słów na temat kolejnej rzeczy, a są nią etykiety na wódkę i kołacz weselny. Jako, że oprawę graficzną miałam już wymyśloną (zaproszenia powstały jako pierwsze), zostało mi jedynie dobrać wielkość karteczek, ich formę oraz oczywiście tekst, który miał się na nich pojawić. Opiszę dzisiaj pokrótce jak podeszłam do tej kwestii i co wzięłam pod uwagę 🙂

etykiety na wódkę

Etykiety na wódkę weselną przybrały raczej standardową formę. Do wyboru mamy dwa najbardziej popularne rozwiązania. Pierwszym z nich są naklejki na alkohol, które idealnie przylegają do butelki i zakrywając etykietę z nazwą wódki. To rozwiązanie ma dwa główne minusy. Pierwszym z nich jest brak możliwości zwrócenia do sklepu alkoholu, który nie zostanie wypity (i otwarty). A wiadomo, że najczęściej na wesele kupuje się wszystko z dość dużym zapasem (z nieoryginalną etykietą nikt butelki nie przyjmie, a raczej trudno będzie odkleić etykietę tak, by nie pozostał ślad). Drugim minusem jest to, że naklejek musi być tyle samo, ile butelek, co w przypadku karteczek, które są zawieszane, wygląda trochę inaczej. Etykietę zawiesza się na wódkę po wyjęciu jej z lodówki, więc po opróżnieniu, karteczka wraca do obiegu. Proponuję wykonać ich o około połowę mniej niż jest wszystkich butelek. Jeśli chodzi o wielkość etykiet to warto zaopatrzyć się w choć jedną butelkę na domowy użytek i wtedy przystąpić do produkcji 😉 Karteczka nie powinna być większa niż jej szerokość (ogólnie nie może być za duża), ale powinna w większości przesłaniać oryginalną etykietę.

etykiety na wódkę

Gdy już wiedziałam, jaki wzór znajdzie się na karteczkach i jakiej będą wielkości, pojawił się problem z tekstem, który miał się na nich pojawić. W sieci znajdziemy mnóstwo przeróżnych wierszyków, które można umieścić na etykietach. Mnie one jednak nie przekonywały, dlatego postanowiłam poszukać czegoś innego. Dobrym pomysłem jest np. nadruk na etykietach „wezwań do picia” tj. „za Parę Młodą!”, „za Świadkową!”, „za Rodziców!” itd. Ostatecznie, zdecydowałam się na jeszcze coś innego, a mianowicie nazwanie wódki weselnej na różne zabawne sposoby. W ten sposób powstał „Środek Przeciwkacowy”, „Lek na wszelkie dolegliwości”, a także „Nektar Odwagi” i „Napój zagrzewający do tańca”… Niektóre pomysły zaczerpnęłam z sieci, inne zaś wymyśliłam sama. Myślę, że taki tekst z przymrużeniem oka, spotka się z przychylnością młodszego, ale też starszego grona. Oczywiście wszystko powinno mieścić się w granicach dobrego smaku (i nie chodzi mi tutaj o smak alkoholu 😉 )

Teraz może napiszę jeszcze coś o kołaczu, bo z tego co wiem, tradycję rozwożenia go przed ślubem, praktykuje się tylko na Śląsku. Wszystko po to, by podzielić się szczęściem Młodej Pary z bliskimi oraz zawiadomić o ślubie osoby, które nie dostały zaproszenia na przyjęcie. Karteczki układa się na kołaczu, ozdabia bukszpanem i całość okrywa celofanem. Rozwozi się go na tydzień/dwa przed ślubem. Poniżej możecie zobaczyć stworzone przeze mnie etykietki. Na karteczkach znalazł się jeden z moich ulubionych cytatów oraz krótka informacja na temat celu podarowania kołacza.

etykiety na wódkę

Etykiety na wódkę weselną oraz na kołacz utrzymane były w tym samym klimacie, co zaproszenia i inne dekoracje. Te same, kolory, fonty, a także wzory sprawiły, że całość była spójna i do siebie pasowała. Etykiety, podobnie jak zaproszenia, zostały wydrukowane na papierze w kolorze ecru oraz podklejone na bordową i pudrową tekturkę. Etykiety na alkohol dodatkowo urozmaiciłam sznureczkiem, przyklejonym do tylnej części karteczki oraz malutką klamerką, pełniącą jedynie funkcję ozdobną.

etykiety na wódkę

Jak podobają Wam się moje weselne etykiety? Czy u kogoś Was rozwozi się kołacz? A może w Waszym rejonie są jakieś inne przedślubne zwyczaje? 🙂

One thought on “MOJE ETYKIETY NA WÓDKĘ I KOŁACZ WESELNY

  1. Wszytskie elemnty bardzo pikne i gustowne! A masz moze gdzieś szablon na kwiaty? Jaką czcionką wykonane sa zaproszenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *