INSPIRACJE MORZEM ŚRÓDZIEMNYM – STYL GRECKI

3 Lip
styl greckiStyl grecki – inspiracje Morzem Śródziemnym

Nie tak dawno wróciłam ze słonecznej i malowniczej Krety. Musicie wiedzieć, że uwielbiam podróżować, a z każdej wyprawy przywożę (poza mnóstwem zdjęć) piękne wspomnienia i inspiracje, które wykorzystuję później w codziennym życiu. Nie od dziś wiadomo, że style, które goszczą w naszych wnętrzach, bardzo często czerpią z natury i różnych zakątków świata (weźmy chociaż powszechnie lubiany styl skandynawski). Podróż do Grecji utwierdziła mnie w tym przekonaniu, bo zarówno architektura, jak i greckie krajobrazy, są na tyle specyficzne i oryginalne, że zdecydowanie wyróżniają się na tle innych rejonów. Nie ma się co dziwić, że jednym ze stylów, z którego czerpiemy inspiracje, urządzając nasze wnętrza, jest styl grecki. I właśnie jemu poświęcimy dzisiaj trochę czasu.

styl grecki

 

ŹRÓDŁO INSPIRACJI

Grecja ukryta jest w górach, skałach, monasterach, otoczona lazurowym morzem i pokryta oliwnymi gajami. Kojarzy nam się przede wszystkim z monumentalnymi świątyniami, wznoszonymi w starożytności. Wszyscy znają akropol i partenon – najświetniejsze greckie budowle, które możemy podziwiać po dziś dzień. Warto jednak wiedzieć, że styl grecki we wnętrzach, ma zdecydowanie więcej wspólnego z hellenistycznym miasteczkiem i domkiem wakacyjnym niż z antykiem. Ale…może to i dobrze. Mieszkanie w świątyniach i pałacach kojarzy mi się nazbyt wyniośle, natomiast inspiracje ruinami w aranżacji wnętrz…no cóż. Ja osobiście zachwycam się architekturą starożytną, ale niekoniecznie inspiruję, projektując wnętrza. No chyba, że chodzi tylko o wzory na ceramice czy metalu. Wtedy to zupełnie inna bajka.

styl grecki

 

Spytacie pewnie, czym w takim razie inspirowany jest styl grecki. Przede wszystkim małymi i bardzo klimatycznymi domkami oraz kamieniczkami, które w Grecji można zobaczyć na każdym kroku. Nie ma się co dziwić, prawda? Jeśli dobrze się przyjrzymy i będziemy bacznie obserwować architekturę i detale tego regionu, okaże się, że jest mnóstwo elementów powtarzalnych, które charakteryzują grecką estetykę.

styl grecki

 

KOLORYSTYKA

Jeśli zapytałabym Was z jakimi kolorami kojarzy Wam się Grecja, jestem pewna, że większość wskazałaby dwa – biały i niebieski. I to oczywiście prawda! Nie bez powodu grecka flaga łączy właśnie te dwie barwy. Nie możemy jednak zapomnieć o kilku innych, które w tym śródziemnomorskim kraju, spotkamy równie często. Zieleń oliwnych gajów (i wszechobecnych roślin) czy ceglany kolor dachów i wyrobów glinianych, a także beż i jasna brzoskwinia, które pokrywają elewacje wielu domów – są w Grecji równie popularne.

styl grecki

 

 

 

CHARAKTERYSTYCZNE ELEMENTY

Ceramiczne donice, dzbany i wazy

Robione z gliny, są ściśle związane z tradycją Grecji i jej kulturą. Do dziś, istnieją małe wioski, które słyną z ich wyrobu. To nieodłączny element greckiego stylu, więc jeśli chcecie wprowadzić do mieszkania trochę śródziemnomorskiego klimatu, zaopatrzcie się w kilka takich ceramicznych donic, które możecie znaleźć np. w sklepach budowlanych na dziale „ogród” (oczywiście lepiej byłoby kupić je u źródła, niestety ich transport byłby dość kosztowny).

styl grecki

 

Roślinność

W Grecji, bardzo powszechne są gaje oliwne. Gdy oddalimy się trochę od cywilizacji, rozpościerają się one dziesiątkami kilometrów. Wydaje się, że nie mają końca.

styl grecki

W mieście także możemy zobaczyć ogromną ilość roślin. Niewielkie drzewka, najczęściej włożone są, do wspomnianych przeze mnie przed chwilą, glinianych donic. Nie brakuje też drzewek cytrynowych i figowców, które gdyby nigdy nic rosną sobie przy chodniku.

styl grecki

 

Latarnie i latarenki

Wiszące latarnie w kolorze czarnym oświetlają wąskie greckie uliczki i tworzą niepowtarzalny klimat. Latarenki, które znajdziemy w sieciówkach, bardzo często do nich nawiązują.

styl grecki

 

Okiennice

Przepiękne drewniane okiennice można spotkać w Grecji w wielu domach. W hellenistycznym kraju, rolety i ciężkie zasłony są bardzo rzadko używane. Przed słońcem chronią okiennice z żaluzjowymi drzwiczkami, które wystarczy uchylić, by cieszyć się pięknym widokiem.

styl grecki

 

Kolorowa ceramika

Szczególnie taka w odcieniu granatu, turkusu czy pomarańczy. Cudownie kontrastuje z wszechobecną bielą, która jest doskonałym tłem dla tak kolorowych akcentów.

styl grecki

 

Przecierane meble

Przecierane meble idealnie wpiszą się w greckie wnętrze. Spacerując wąskimi uliczkami, możemy także zauważyć taki efekt np. na elewacjach domów, który…wcale nie jest celowy. Większość domków tak wygląda po prostu ze starości.

styl grecki

 

Drewniane, trochę już zniszczone drzwi

Pomyślcie tylko jak obłędnie wyglądałyby takie turkusowe drzwi w Waszym przedpokoju. Wiele osób zachwyca się aranżacjami, w których główną rolę odgrywają właśnie drzwi w mocnym kolorze. A to nic innego, jak czerpanie ze stylu greckiego.

styl grecki

 

Greckie uliczki

Miękko wykończone nisze, wnęki, łuki i wykusze pomalowane są niedbale białą lub kremową farbą. Nieregularne schodki prowadzą do domów. Na ziemi natomiast, kładzie się nieregularne piaskowe płytki, które są od siebie oddzielone zaprawą w kolorze białym.

styl grecki

 

STYL GRECKI W SIECIÓWKACH?

Jeśli dobrze poszukamy, nawet w sieciówkach znajdziemy elementy, które doskonale wkomponują się we wnętrze, inspirowane greckim stylem. Należy zwrócić uwagę na wszelkie zwiewne tkaniny, a także lny i batysty. Nie może zabraknąć też glinianych donic z małymi cytrusowymi drzewkami, a także deandrami i pelargoniami. Dobrze jest wprowadzić mocny akcent kolorystyczny, najlepiej w odcieniu turkusu, który na tle białych ścian, będzie cudownie się wyróżniał. Wiele elementów można odmienić samodzielnie np. przecierane krzesło czy turkusowe drzwi.

styl grecki

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17

Styl grecki świetnie sprawdzi się np. w domku letniskowym. Uważam też, że niektóre jego elementy śmiało można przenieść do mieszkań (nawet tych skandynawskich!). Osobiście, bardzo lubię śródziemnomorski klimat i chętnie zamieszkałabym w uroczym domku, w małym miasteczku nad Morzem Śródziemnym…Choć przez jakiś czas 😉

2 thoughts on “INSPIRACJE MORZEM ŚRÓDZIEMNYM – STYL GRECKI

  1. o szerokim parapecie marzę od dawna! szkoda, że w większości domów/mieszkań nie da się tego zrobić 😉 dodatki wyglądają ładnie, ale całokształt jest raczej „chłodny”, jednak dla tamtejszych ludzi, to raczej efekt zamierzony 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *