Jesienny wianek z liści

Dziś pierwszy dzień jesiennego wyzwania DIY, które ma na celu pobudzenie Waszej kreatywności i zainspirowanie do własnoręcznego wykonywania dekoracji! Na pierwszy ogień idzie bardzo prosta dekoracja, ze stworzeniem której, każdy sobie poradzi. To jesienny wianek z liści!

W zeszłym roku prezentowałam na blogu wianek, ozdobiony kasztanami, żołędziami, szyszkami i innymi jesiennymi darami Tym razem chciałabym pokazać coś zupełnie innego, nie lubię bowiem powielać pomysłów. Z jesienią, najbardziej kojarzą mi się kolorowe liście. Pamiętam, że jako dziecko, zbierałam je i suszyłam lub wkładałam do wazonu. To właśnie liście będą główną składową wianka, który dzisiaj stworzymy. Oprócz instrukcji krok po kroku, powiem Ci też co zrobić, by przedłużyć ich trwałość i cieszyć się nimi przez cały sezon.

By wykonać wianek z liści, będziemy potrzebować:

  • bazy wianka (najlepiej sprawdzi się pleciona, chociaż styropianowa też da radę, trzeba ją jednak owinąć materiałem i dopiero do materiału przyklejać liście. Bazę wianka możesz też wyciąć z tektury)
  • kolorowych liści
  • kleju na gorąco
  • sznurka
  • sztucznych owoców (jarzębiny, jabłuszek…) lub żołędzi, szyszek, kasztanów
wianek z liści

Jak przedłużyć trwałość liści?

Zanim przystąpimy do tworzenia wianka, warto zabezpieczyć liście, po to by dobrze wyglądały przez cały sezon. Będziemy do tego potrzebować kleju typu magic, który należy wymieszać z wodą w stosunku około 1:1, pędzelka oraz folii i gazety lub klamerek.

wianek z liści

Liście należy pokryć cienką warstwą mieszanki kleju z wodą, używając pędzelka. Jako podkładki najlepiej użyć folii (u mnie rękaw do pieczenia), bo nie wchłania wody.

wianek z liści

Pomalowane liście możemy rozłożyć na papierze lub złapać klamerkami i rozwiesić na suszarce na pranie, aż do wyschnięcia. Klej stanie się przezroczysty, tworząc ochronną powłokę, która sprawi, że liście będą bardziej sprężyste, błyszczące i trwałe.

wianek z liści

Wianek z liści DIY

Teraz możemy przejść do właściwej części, jaką jest wykonanie wianka. Zabezpieczone liście mocujemy do bazy przy użyciu kleju na gorąco. Łodyżki liści możesz również wpleść w strukturę wianka. Nie zapomnij o zamocowaniu sznurka, na którym zawiśnie. Najlepiej zrobić to od razu, bo w dalszych krokach będzie to mocno utrudnione.

wianek z liści

Układanie zacznij od największych liści, a na wierzchu przyklej te całkiem malutkie. Powinny być one ułożone gęsto, wianek będzie wtedy wyglądał bardziej „dorodnie”.

wianek z liści

Gdy już liściasta baza jest gotowa, możemy przystąpić do dekorowania. Ja użyłam w tym celu sztucznych owoców (kupionych na aukcji internetowej, ale w jesiennym okresie, znajdziesz je również np. w marketach, w dziale ze sztucznymi kwiatami lub w dużych sklepach plastycznych). Jeśli chcesz, możesz ozdobić wianek darami natury tj. żołędzie, kasztany, szyszki. Jestem pewna, że prezentował się będzie równie pięknie.

wianek z liści

I to wszystko! Wianek jest gotowy! Wygląda całkiem inaczej niż ten zeszłoroczny, ale jest równie jesienny i ładny 😉 Teraz wystarczy tylko zawiesić go na drzwiach (możesz użyć w tym celu samoprzylepnego haczyka), by wprowadzić do domu jesienny klimat.

wianek z liści
wianek z liści
wianek z liści
wianek z liści

Jak podoba Ci się tegoroczny jesienny wianek z liści? 🙂

2 thoughts on “Jesienny wianek z liści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *