Poduszka supeł DIY

Poduszki dekoracyjne w różnych kształtach są teraz bardzo popularne. Szczególnie zauroczyły mnie te, przypominające ogromnego precla. Poduszka supeł to wnętrzarski hit, który bardzo często widujemy na zdjęciach na Instagramie. Wcale mnie to nie dziwi, bo to piękny i fotogeniczny element dekoracyjny. Postanowiłam samodzielnie stworzyć poduszkę w kształcie precla i podzielić się z Wami instrukcją jej wykonania!

Przygotujcie:

  • tkaninę – ja wybrałam dresówkę ok 05,-1 mb
  • kulkę silikonową – ok 0,5kg
  • miarę
  • tekturową tubę o maksymalnej średnicy 5cm
  • kij od miotły
  • nożyczki
  • igłę i nici
  • maszynę do szycia
  • i trochę wolnego czasu 😉

Tkaninę tniemy na pasy o szerokości 15cm. Długość wszystkich pasów powinna dać w sumie około 4,5m (najlepiej, by składowych było nie więcej niż 3).

Następnie, zszywamy je ze sobą wzdłuż krótszych krawędzi, tak aby otrzymać pas o długości 4,5m.

Teraz, składamy go na pół, tak aby właściwa strona tkaniny, znalazła się w środku. Zszywamy ze sobą krawędzie na maszynie, tak aby otrzymać tunel.

Kolejno, odwracamy go na drugą stronę, choć muszę przyznać, że przy tak niewielkiej średnicy, to wcale nie takie proste. By to zrobić, używamy tekturowej tuby (lub jakiejś innej, która spełni swoją rolę), która posiada otwór „na wylot”. Naciągamy na nią tkaninę. Robimy to ostrożnie i uważamy, by szwy nie popękały.

Gdy już cały tunel, będzie naciągnięty na tubę, jeden z jego końców, wkładamy do jej środka.

Materiałowy tunel przeciągamy przez tubę tak, aby „wyszedł” z drugiej strony.

I tak aż do momentu, w którym cały tunel będzie odwrócony (ściągamy fragment materiału, wkładamy do środka tuby i przeciągamy). Następnie, musimy wypełnić go kulką silikonową.

Użyjemy w tym celu tej samej tekturowej tuby oraz kija od miotły. Naciągamy połowę materiału na tekturową rurę i do jej środka wkładamy trochę kulki silikonowej (maksymalnie 2-3 garście).

Transportujemy kulkę na drugi koniec tuby, przy użyciu kija od miotły. Równocześnie uważamy, by nie popruć szwów. Gdy już połowa tunelu będzie wypełniona, to samo robimy z jego drugą częścią, tyle że zaczynamy z drugiego końca.

Po kilkudziesięciu minutach, wąż jest wypchany. Teraz, wystarczy odpowiednio go poprzeplatać 😉

Poniżej przygotowałam instrukcję w postaci zdjęć, która (mam nadzieję) dobrze to obrazuje.

Na tym etapie należy uformować poduszkę i w razie potrzeby, poprzesuwać materiałowego węża. Postarajcie się, by łączenie materiałów, które wykonywałyśmy na początku, było jak najmniej widoczne.

Końce węża powinny znaleźć się z tyłu poduszki. Jeśli jest za długi, odcinamy jego fragment, pamiętając o tym, by zostawić sobie zapas na swobodne zszycie.

Na koniec, należy zszyć oba końce węża, najpierw z osobna, a później ze sobą.

I poduszka supeł jest gotowa!

Jeśli chciałybyście zacząć od czegoś łatwiejszego to wykonajcie analogicznie poduszkę supeł, stworzoną z grubszego węża. Zdecydowanie szybciej się go wypełnia (choć potrzebne jest więcej kulki – ok 1kg), a także przeplata (nie trzeba przeplatać węża podwójnie, wystarczy wykonać połowę kroków). Wytnijcie pas materiału o wymiarach 30x300cm i postępujcie analogicznie, jak w przypadku bardziej skomplikowanej poduszki.

Jak podobają Wam się stworzone przeze mnie poduszki?

4 thoughts on “Poduszka supeł DIY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *