GRANATOWA KUCHNIA – HIT WNĘTRZARSKI!

11 Lut
Granatowa kuchnia – hit wnętrzarski

Coraz częściej odchodzimy od białych kuchni, na rzecz innych kolorów. Nie oceniam tego w żaden sposób, tylko stwierdzam fakt, bo jak już wiele razy powtarzałam, wybory, których dokonujemy w kwestii urządzania mieszkania (i nie tylko) to indywidualna sprawa (pisałam o tym m.in. tutaj: Czy biała kuchnia odchodzi do lamusa?). Najwięcej pochwał zyskują teraz granatowe fronty, co mnie osobiście wcale nie dziwi. Granatowa kuchnia jest elegancka i stylowa. Dobrze komponuje się z drewnem i jest oryginalna (choć, kto wie jak będzie za 5 lat 😉 ). Dzisiejszy artykuł poświęcę inspiracjom i radom w zakresie kolorystyki i stylistyki, nie będzie to wpis o zasadach funkcjonalnych (o nich przeczytacie tu: O co chodzi z tym trójkątem, czyli ciąg roboczy w kuchni)

Różne oblicza granatowych frontów

Możemy zdecydować się na jasnogranatowe fronty lub postawić na ciemniejszy, głęboki odcień. W małych kuchniach, lepiej prezentować się będą jaśniejsze szafki, zaś w pozostałych – mamy większe pole do popisu. Według mnie najładniejsze granatowe fronty to te, o matowym wykończeniu. Mogą być gładkie lub z delikatnym żłobieniem (te drugie spotykamy częściej). Które z nich wybrać? To już zależy, w jakim stylu chcesz urządzić swoją kuchnię. Gładkie fronty są bardziej minimalistyczne i nowoczesne. Te z żłobieniami zaś – w zależności od tego, jak się je zestawi, nawiązują do stylu vintage lub klasycznego.

Czy granatowe fronty pomniejszą kuchnię?

To zależy. Jeśli kuchnia jest mała i słabo oświetlona to granatowe fronty wszystkich szafek na pewno ją przytłoczą i pomniejszą. W przypadku niewielkiej powierzchni, warto postawić na granat, jedynie w dolnej części szafek, a w górnej zastosować kolor biały. Niech fronty dolnych szafek, będą jedyną ciemną powierzchnią w kuchni.

Jeżeli natomiast kuchnia ma spory metraż, możesz zdecydować się na granatowe fronty we wszystkich szafkach. Sugerowałabym wtedy jednak, zarówno podłogę, ściany jak i blat, utrzymać w jasnej kolorystyce.

Czy granatowe fronty są praktyczne?

Nie będę Wam ściemniać. Granatowe, matowe fronty, jak każde inne ciemne meble, są niezbyt praktyczne. Widać na nich przede wszystkim odciski palców i osoby, które decydują się na takie fronty, muszą mieć to na uwadze, powinny zdawać sobie z tego sprawę.

Jakiego koloru sprzęt AGD wybrać?

Osobiście, bardzo lubię połączenie granatowej kuchni z białymi sprzętami AGD. Ładnie kontrastują one z ciemnymi frontami, no i nawiązują do bieli, która w większości granatowych kuchni się pojawia. Oczywiście, poza bielą, możesz zdecydować się na czarne lub srebrne sprzęty. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Przy okazji tego akapitu, wspomnę też o zlewie. W granatowej kuchni bardzo dobrze wygląda biały, ceramiczny zlew z widocznym frontem.

Granatowa kuchnia – z czym ją połączyć?

  • z bielą np. w postaci górnych frontów, płytek, blatu lub koloru ścian
  • z drewnem (jasnym lub ciemnym), występującym na podłodze, blacie, półkach ściennych i w dodatkach
  • z marmurem np. w formie blatu lub płytek
  • ze szkłem – w granatowej kuchni, pięknie będą wyglądać lampy ze szklanymi kloszami
  • ze złotem – w postaci armatury, uchwytów lub oprawy lamp
  • ale również ze srebrem (elementy takie jak w przypadku koloru złotego)
  • z czarnymi akcentami (czarne akcenty pasują do wszystkiego ;))

Trzy wersje granatowej kuchni

Granat + biel + drewno

To najbardziej popularne połączenie. Nic w tym dziwnego, bo to zestawienie nie może się nie udać. Drewno w postaci obudowy okapu, podłogi, półek i dodatków, ociepla biało-granatową kuchnię, która widzicie poniżej. Myślę, że dobrze wyglądałoby też połączenie drewnianego blatu i białego okapu.

Granat + biel + marmur + złoto

Zestawienie to jest bardzo stylowe, ciężko znaleźć bardziej elegancką kuchnię. Dla niektórych jednak to połączenie może okazać się zbyt zimne i surowe. Jednak dla osób, które uwielbiają styl klasyczny, taka kuchnia będzie idealna.

Granat + drewno + biel + czarne akcenty + wzory

Nie mogło zabraknąć też kuchni w stylu eklektycznym. Odpowiednie połączenie różnych faktur, kolorów i stylów, nie jest proste, ale gdy zrobi się to umiejętnie, nagrodą jest na przykład takie cudeńko:

Gdzie kupić granatową kuchnię?

Aktualnie, w sieciówkach granatowe, matowe fronty nie są dostępne (jeśli gdzieś jednak takie widziałaś to daj znać!). Jedynie IKEA ma w swojej ofercie granatowe gładkie fronty, ale w połysku (model Jarsta). Granatowa kuchnia najczęściej jest więc wykonana na zamówienie. Oczywiście, wiąże się to z wyższymi kosztami, niż np. kupno kuchni w sieciówce. Jeśli chcecie trochę zaoszczędzić możecie kupić korpusy w IKEA, a do nich zamówić granatowe fronty np. w sklepie Fropt.

Jak podoba Ci się granatowa kuchnia? Odważyłabyś się na fronty w takim kolorze? 🙂

Więcej inspiracji z granatową kuchnią w roli głównej znajdzie TUTAJ

4 thoughts on “GRANATOWA KUCHNIA – HIT WNĘTRZARSKI!

  1. Granatowe kuchnie są cudowne! Mam te same zdjęcia na Pinterest zapisane! W najbliższym czasie zamawiamy naszą pierwszą kuchnię właśnie całą w granatowym kolorze. Poza IKEA, w Agata Meble są jeszcze dostępne granatowe fronty, ale z perłowym połyskiem. Taką mają przewagę nad matowymi, że kompletnie nie widać na nich odcisków palców Nigdzie więcej niestety granatów nie spotkałam. Nasza kuchnia będzie połączona z salonem. Kolory we wnętrzu to granat, biel, drewno i… Szałwia! Zobaczymy, co z tego wyjdzie…

  2. Ja jestem zdania, że wygląda fantastycznie! Ciemny kolor moim zdaniem idealnie pasuje do drewna. Drewno to musi być drewnem jasnym oczywiście. Połączenie jasnych i ciemnych kolorów w praktyce wygląda na prawdę wspaniale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *