Granatowa kuchnia – hit wnętrzarski!

Coraz częściej odchodzimy od białych kuchni, na rzecz innych kolorów. Nie oceniam tego w żaden sposób, tylko stwierdzam fakt, bo jak już wiele razy powtarzałam, wybory, których dokonujemy w kwestii urządzania mieszkania (i nie tylko) to indywidualna sprawa (pisałam o tym m.in. tutaj: Czy biała kuchnia odchodzi do lamusa?). Najwięcej pochwał zyskują teraz granatowe fronty, co mnie osobiście wcale nie dziwi. Granatowa kuchnia jest elegancka i stylowa. Dobrze komponuje się z drewnem i jest oryginalna (choć, kto wie jak będzie za 5 lat 😉 ). Dzisiejszy artykuł poświęcę inspiracjom i radom w zakresie kolorystyki i stylistyki, nie będzie to wpis o zasadach funkcjonalnych (o nich przeczytacie tu: O co chodzi z tym trójkątem, czyli ciąg roboczy w kuchni)

Różne oblicza granatowych frontów

Możemy zdecydować się na jasnogranatowe fronty lub postawić na ciemniejszy, głęboki odcień. W małych kuchniach, lepiej prezentować się będą jaśniejsze szafki, zaś w pozostałych – mamy większe pole do popisu. Według mnie najładniejsze granatowe fronty to te, o matowym wykończeniu. Mogą być gładkie lub z delikatnym żłobieniem (te drugie spotykamy częściej). Które z nich wybrać? To już zależy, w jakim stylu chcesz urządzić swoją kuchnię. Gładkie fronty są bardziej minimalistyczne i nowoczesne. Te z żłobieniami zaś – w zależności od tego, jak się je zestawi, nawiązują do stylu vintage lub klasycznego.

Czy granatowe fronty pomniejszą kuchnię?

To zależy. Jeśli kuchnia jest mała i słabo oświetlona to granatowe fronty wszystkich szafek na pewno ją przytłoczą i pomniejszą. W przypadku niewielkiej powierzchni, warto postawić na granat, jedynie w dolnej części szafek, a w górnej zastosować kolor biały. Niech fronty dolnych szafek, będą jedyną ciemną powierzchnią w kuchni.

Jeżeli natomiast kuchnia ma spory metraż, możesz zdecydować się na granatowe fronty we wszystkich szafkach. Sugerowałabym wtedy jednak, zarówno podłogę, ściany jak i blat, utrzymać w jasnej kolorystyce.

Czy granatowe fronty są praktyczne?

Nie będę Wam ściemniać. Granatowe, matowe fronty, jak każde inne ciemne meble, są niezbyt praktyczne. Widać na nich przede wszystkim odciski palców i osoby, które decydują się na takie fronty, muszą mieć to na uwadze, powinny zdawać sobie z tego sprawę.

Jakiego koloru sprzęt AGD wybrać?

Osobiście, bardzo lubię połączenie granatowej kuchni z białymi sprzętami AGD. Ładnie kontrastują one z ciemnymi frontami, no i nawiązują do bieli, która w większości granatowych kuchni się pojawia. Oczywiście, poza bielą, możesz zdecydować się na czarne lub srebrne sprzęty. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Przy okazji tego akapitu, wspomnę też o zlewie. W granatowej kuchni bardzo dobrze wygląda biały, ceramiczny zlew z widocznym frontem.

Granatowa kuchnia – z czym ją połączyć?

  • z bielą np. w postaci górnych frontów, płytek, blatu lub koloru ścian
  • z drewnem (jasnym lub ciemnym), występującym na podłodze, blacie, półkach ściennych i w dodatkach
  • z marmurem np. w formie blatu lub płytek
  • ze szkłem – w granatowej kuchni, pięknie będą wyglądać lampy ze szklanymi kloszami
  • ze złotem – w postaci armatury, uchwytów lub oprawy lamp
  • ale również ze srebrem (elementy takie jak w przypadku koloru złotego)
  • z czarnymi akcentami (czarne akcenty pasują do wszystkiego ;))

Trzy wersje granatowej kuchni

Granat + biel + drewno

To najbardziej popularne połączenie. Nic w tym dziwnego, bo to zestawienie nie może się nie udać. Drewno w postaci obudowy okapu, podłogi, półek i dodatków, ociepla biało-granatową kuchnię, która widzicie poniżej. Myślę, że dobrze wyglądałoby też połączenie drewnianego blatu i białego okapu.

Granat + biel + marmur + złoto

Zestawienie to jest bardzo stylowe, ciężko znaleźć bardziej elegancką kuchnię. Dla niektórych jednak to połączenie może okazać się zbyt zimne i surowe. Jednak dla osób, które uwielbiają styl klasyczny, taka kuchnia będzie idealna.

Granat + drewno + biel + czarne akcenty + wzory

Nie mogło zabraknąć też kuchni w stylu eklektycznym. Odpowiednie połączenie różnych faktur, kolorów i stylów, nie jest proste, ale gdy zrobi się to umiejętnie, nagrodą jest na przykład takie cudeńko:

Gdzie kupić granatową kuchnię?

Aktualnie, w sieciówkach granatowe, matowe fronty nie są dostępne (jeśli gdzieś jednak takie widziałaś to daj znać!). Jedynie IKEA ma w swojej ofercie granatowe gładkie fronty, ale w połysku (model Jarsta). Granatowa kuchnia najczęściej jest więc wykonana na zamówienie. Oczywiście, wiąże się to z wyższymi kosztami, niż np. kupno kuchni w sieciówce. Jeśli chcecie trochę zaoszczędzić możecie kupić korpusy w IKEA, a do nich zamówić granatowe fronty np. w sklepie Fropt.

Jak podoba Ci się granatowa kuchnia? Odważyłabyś się na fronty w takim kolorze? 🙂

Więcej inspiracji z granatową kuchnią w roli głównej znajdzie TUTAJ

11 thoughts on “Granatowa kuchnia – hit wnętrzarski!

  1. Granatowe kuchnie są cudowne! Mam te same zdjęcia na Pinterest zapisane! W najbliższym czasie zamawiamy naszą pierwszą kuchnię właśnie całą w granatowym kolorze. Poza IKEA, w Agata Meble są jeszcze dostępne granatowe fronty, ale z perłowym połyskiem. Taką mają przewagę nad matowymi, że kompletnie nie widać na nich odcisków palców Nigdzie więcej niestety granatów nie spotkałam. Nasza kuchnia będzie połączona z salonem. Kolory we wnętrzu to granat, biel, drewno i… Szałwia! Zobaczymy, co z tego wyjdzie…

    1. Granat + szałwia to piękne połączenie! Chcę wprowadzić go do sypialni 🙂
      Oo nie wiedziałam, że w Agacie mają granatowe fronty. Muszę się im przyjrzeć 😀

  2. Ja jestem zdania, że wygląda fantastycznie! Ciemny kolor moim zdaniem idealnie pasuje do drewna. Drewno to musi być drewnem jasnym oczywiście. Połączenie jasnych i ciemnych kolorów w praktyce wygląda na prawdę wspaniale.

  3. Jestem właśnie na rozstaju … 😀 jestem pewna że chce mieć granatowe fronty ale zastanawiam sie nad blatem, podłogą i przestrzenią między blatem a meblami górnymi. Z jednej strony chcialabym mieć drewniany blat ale jaka podłoga wtedy?chcialabym miećtakie same panele w całym mieszkaniu, więc biała odpada. Myślę też o czarnym blacie i podłogą drewnianą? Ech nie wiem.

    1. Hej, w takim razie może granatowe fronty, drewniana podłoga, czarny lub biały blat, białe płytki nad blatem i czarne wykończenia – lampy, reling itd.?

  4. Dzień dobry. A jakie dodatki Pani poleci. Bo mam już zaprojektowana kuchnie dół granatowy, gora biała blat kolor dębu. I czy dziecku mat będzie praktyczny?

  5. A jakie korpusy się daje przy granatowych meblach? Czy ta standardowa, chyba jedyna dostepna w normalnej cenie biel nie będzie przebijała między frontami? Mi stolarz proponuje okleine na szczyty korpusów, ale nijak nie da się dobrać koloru, a pozatym nie jestem przekonana czy to będzie dobrze wyglądać nawet po otwarciu szafki.

  6. Czy granatowe matowe fronty będą również dobrze wyglądały bez frezów? Trochę się obawiam że nie będzie tak pięknie jak na tych zdjęciach a niestety stolarz odmówił wykonania frezów :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *