Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?

Aranżując wnętrza, coraz rzadziej sięgamy po meble z kompletu. Daje nam to większą swobodę i pozwala otrzymać ciekawszą aranżację, ale równocześnie jest źródłem dodatkowych dylematów. Jeśli urządzacie swoje mieszkanie, przeczytajcie ten artykuł, bo dowiecie się z niego, jak dobrać krzesła do stołu w jadalni.

Często dostaję pytanie: „Jak dobrać krzesła do stołu, by wszystko razem dobrze się komponowało?”. Nie dziwi mnie ono, bo zdaję sobie sprawę, jak wiele mamy możliwości, jak dużo różnych rodzajów krzeseł znajdziemy obecnie w sklepach. Wykonując projekty, zwykle dobieram meble intuicyjnie, ale na potrzeby tego artykułu postanowiłam rozłożyć ten proces na czynniki pierwsze. Tak, aby każdy z Was mógł stworzyć dla siebie idealne połączenie.

Sposoby na łączenie ze sobą mebli z różnych kolekcji znajdziecie tutaj: Jak łączyć ze sobą meble z różnych kolekcji?


Właściwą część tego artykułu podzieliłam na trzy etapy – aspekt praktyczny, estetyczny i przykłady, tak by dobór krzeseł i stołu do jadalni, nie sprawiał Wam już problemu.


Aspekt praktyczny

Z moich obserwacji wynika, że często o nim zapominamy. Dobierając krzesła do stołu, zwracamy uwagę ich kolor, kształt, styl i inne wizualne cechy. Prawda jest taka, że zupełnie od czegoś innego powinniśmy zacząć.

Na początku trzeba zastanowić się, ile krzeseł ma stanąć przy stole? Czy bierzemy pod uwagę ustawienie krzeseł również przy krótszych jego bokach?

Szerokość krzeseł należy dopasować do długości stołu.

Przed zakupem krzeseł, należy zmierzyć odległość między nogami stołu. Pamiętajcie, że różni się ona od długości blatu (czasem może być od niego mniejsza nawet o kilkadziesiąt centymetrów). Krzesła nie powinny być ustawione „na styk”, bo spożywanie posiłków będzie niewygodne. Warto zostawić minimum 30 cm miejsca więcej, niż wynosi szerokość dwóch krzeseł, ustawionych obok siebie. Osoba siedząca przy stole potrzebuje fragmentu blatu o szerokości około 60 cm.

Dopasuj wysokość krzeseł do wysokości stołu.

Zazwyczaj wysokość siedziska i blatu przyjmuje standardowe wielkości, ale przed zakupem mebli warto się upewnić się, czy wymiary są odpowiednie. Odległość siedziska krzesła od blatu powinna wynosić około 30 cm, a od podłogi około 45 cm. Jeśli krzesła posiadają podłokietniki, należy sprawdzić, czy jest możliwość, by wsunąć je swobodnie pod stół (blat posiada czasem wzmocnienia, w postaci poziomej belki, która może to uniemożliwić).


Aspekt estetyczny

W tym aspekcie mamy większe pole do popisu. To jednocześnie dobra i zła wiadomość, bo możliwości jest całe mnóstwo. W zależności od własnych preferencji możecie zdecydować się różną stylistykę i kolorystykę, więc trudno ustalić sztywne zasady. Poniżej zebrałam jednak uniwersalne sposoby, którymi możecie się kierować, by dobrać krzesła do stołu.

Spójność stylu

Warto zadbać o to, by stół i krzesła prezentowały ten sam styl. Loftowy stół zestawcie z industrialnymi krzesłami. Szukajcie powiązań między meblami (elementy drewna, metalowe wykończenia itp.), zwróćcie uwagę na podobieństwo kształtów i cechy charakterystyczne.

Spójność kolorów

Dobierzcie krzesła tak, by ich nogi miały zbliżony kolor do blatu stołu. Dzięki temu meble będą dobrze ze sobą wyglądać. Możecie też drewniane elementy krzeseł dobrać do komody lub innych drewnianych elementów, które znajdują się w pomieszczeniu. Kolor tapicerki niech będzie spójny z barwami, które pojawiają się w salonie i jadalni.

Ciężar mebla

Chodzi tu o wizualny ciężar, a nie wagę mebla 😉 (choć niejednokrotnie idzie to ze sobą w parze). Zwróćcie uwagę na formę krzeseł, smukłość nóg, ilość prześwitów. Do stołu na smukłych nóżkach dobierzcie lekkie wizualnie krzesła. Dębowy i stylizowany stół możecie natomiast połączyć zarówno z ciężkimi krzesłami, jaki i takimi o lekkiej formie.

Różne krzesła przy stole

Styl eklektyczny jest obecnie bardzo popularny. Coraz więcej osób decyduje się na ustawienie przy stole krzeseł różnego rodzaju. By całość była spójna, warto wziąć pod uwagę kilka zasad.

Ten sam kolor krzeseł

Jeśli przy stole chcecie postawić skrajnie różne krzesła (np. pojedyncze modele z targów staroci lub olx) możecie pomalować je tą samą farbą. Ich cechą wspólną będzie kolor, więc odmienna stylistyka nie będzie miała większego znaczenia.

Ten sam styl krzeseł

Jeśli wszystkie krzesła będą prezentowały ten sam styl, możecie postawić na różne kolory. Taka aranżacja będzie ciekawa i spójna.

Podobny kształt/konstrukcja krzeseł

Krzesła, które chcecie ustawić przy stole, nie muszą być dokładnie takie same. Wystarczy, że będą miały podobny kształt i formę. Reszta ma drugorzędne znaczenie.


Moje propozycje

Poniżej znajdziecie kilka połączeń stołów i krzeseł. Do każdego stołu dobrałam po trzy różne krzesła. Dobierając je do swojej jadalni, możecie postawić na jeden model lub połączyć ze sobą dwa różne.

Delikatnie

Stół, który użyłam w tym zestawieniu, jest dość prosty, lekki i ma skośne nogi. Dobrałam do niego krzesła, o jasnej, drewnianej konstrukcji, których nogi nawiązują do formy stołu.

Prostota przede wszystkim

Prosty, drewniany lub drewnopodobny stół warto połączyć z krzesłami o minimalistycznej formie. Całość można urozmaicić kolorową tapicerką.

Scandi

W jadalni w stylu skandynawskim można pozwolić sobie na wiele. Połączcie ze sobą kilka różnych rodzajów krzeseł lub postawcie na bardziej jednolitą aranżację. Przy doborze konkretnych modeli, weźcie pod uwagę biel, szarość, drewno, a także metal, drewno i rattan.

Loftowe klimaty

Stół z czarnymi nogami i drewnianym blatem świetnie będzie wyglądał z krzesłami, które posiadają czarne, metalowe wykończenia (lub konstrukcję).

Retro

Do stołu z fantazyjnymi nogami warto dopasować krzesła w stylu retro. Mamy sporo możliwości, jeśli chodzi o wybór materiału, z którego są wykonane. Dobrze sprawdzi się np. postarzane drewno i metal.

Nowocześnie i minimalistycznie

Okrągły stół o minimalistycznej formie warto zestawić z prostymi krzesłami o skośnych, metalowych nogach.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, wiecie już jak dobrać krzesła do stołu. Życzę powodzenia w remoncie!

12 thoughts on “Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?

 1. Dzień dobry, gdzie można dostać zielone krzesła z pierwszego zdjęcia albo żółte z drugiego ?

 2. Dzień dobry, bardzo przydatny artykuł. A co Pani myśli na temat zestawień takich samych krzeseł w dwóch kolorach? Stół mamy prostokątny i planujemy po 3 krzesła przy dłuższych bokach i po jednym krześle na skraju (krótsze boki), czyli łącznie 8 krzeseł. Jakim „kluczem” kierować się przy doborze kolorystyki? Który wariant korzystniej wypada?
  1. – 4 krzesła w kolorze szarości ustawione na obok siebie i na jednym skraju i 4 w kolorze zgniłej zieleni ustawione na przeciw (czyli pół stołu szare i pół stołu zieleń)?
  2. – 6 szarych krzeseł na dłuższych bokach i 2 zielone na krótszych? (to zestawienie bardziej mi odpowiada, jednak pytanie, czy tu nie powinny się znaleźć kolory bardziej odróżniające się od siebie?)
  Dodam, że stół ma blat dębowy (naturalny kolor) i nogi metalowe i takie też nogi mają krzesła.
  Będę wdzięczna za komentarz.

 3. Śietny merytoryczny wpis. Najtrudniejszy temat na dużych przestrzeniach w salonie, to łączenie drewna. Trzeba bardzo uważać, by nie popełnić błędu w obie strony:) Ten sam kolor w nadmiarze szybko się opatrzy, a wnętrze będzie nudne. Połączenie zbyt wielu kolorów drewna stworzy efekt niedopasowania. Jednym słowem rozsądek, umiar i równowaga z małym akcentem innego fotela który nada wyraz wnętrzu.

 4. Jest Pani wspaniałym architektem. Przeglądałam wiele stron, ale tak cudownych i merytorycznych artykułów nigdzie nie znalazłam. Planujemy z mężem remont mieszkania i poszukuję inspiracji. Przygotowane przez Panią projekty są fantastyczne. Polecę tę stronę znajomym, muszą tu być.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *