#ArchiRady – niewielka łazienka #2

To już drugi artykuł podsumowujący #ArchiRady, czyli cykl, który prowadzę na InstaStory. Główną bohaterką będzie dziś… niewielka łazienka Julity, której metraż wynosi 3,6 m2. Musi zmieścić się w niej prysznic, umywalka, miska ustępowa i pralka!

Jeśli wolicie posłuchać o zaproponowanych przeze mnie rozwiązaniach w formie wideo, zapraszam na mój Instagram 🙂

MÓJ INSTAGRAM

A teraz przechodzimy już do sedna. Na początku, przedstawię Wam problemy, pytania i rzut niewielkiej łazienki Julity.


Jaki jest największy problem?

„Jak to wszystko rozplanować, aby jakoś nam to wyszło i było komfortowe w użytkowaniu. Moją największą obawą jest fakt, że po prostu się nie zmieścimy lub korzystanie z toalety będzie niekomfortowe, ze względu na zbyt małą ilość miejsca – zbyt blisko postawioną umywalkę.”


Pytania:

  • Co dobrać na ściany tak aby optycznie pomieszczenie wydawało się duże? Moim małym planem była łazienka w kolorach ‚drewniano – betonowa’ aczkolwiek obawiam się czy nie będzie to zbyt ciemne?
  • Czy jesteśmy w stanie zmieścić prysznic 90×90?
  • Czy poleca Pani pralki jakiejś szczególnej marki?
  • Zakup sprzętów i ogólnie wszystkiego do łazienki przed nami, więc wszelkie rady bardzo chętnie przyjmujemy
  • Szafka pod umywalkę – z racji tego, że łazienka jest połączona z toaletą będzie to jedyna użytkowa umywalka. Dlatego chciałabym, żeby była wygodna w życiu codziennym. Jaką maksymalną szerokość możemy wybrać?

Rzut pomieszczenia

Niewielka łazienka, którą się dzisiaj zajmiemy, ma kształt kwadratu 180 x 180 cm i nie posiada okna. Jej układ przedstawiłam na poniższym schemacie.


Układ funkcjonalny

Poniżej znajdziecie układ funkcjonalny, który zaproponowałam oraz opis poszczególnych elementów.

Prysznic

Prysznic najlepiej ustawić w prawym górnym rogu, dzięki czemu nie będzie trzeba jakoś drastycznie zmieniać położenia przyłączy. W niewielkiej łazience Julity zmieści się prysznic o wymiarach 90 x 90 cm. Nawet na tak małej przestrzeni, warto zrobić wszystko, by wstawić tej wielkości kabinę. Odradzam takie o wymiarach 70 x 80 cm oraz 70 x 70 cm. Są one niewygodne nawet dla szczupłych osób. Ograniczona przestrzeń wewnątrz sprawia, że trudno jest się obrócić lub po coś sięgnąć. By ułatwić wejście do kabiny, należy wybrać drzwi przesuwne lub składane od narożnika w stronę ścian (czyli na dwóch ściankach kabiny). Wyposażenie zajmuje w niewielkiej łazience dość sporą przestrzeń, dlatego warto zadbać o to, by można było komfortowo korzystać ze wszystkich elementów.

Miska ustępowa

Miskę ustępową ustawiłabym w lewym górnym rogu (patrząc na łazienkę z góry). Zabudowę stelaża WC najlepiej poprowadzić od lewego narożnika i zakończyć ją około 10 cm przed kabiną prysznicową. Dzięki temu będzie można wyczyścić prawy bok zabudowy oraz drzwi prysznicowe. Zaleca się, by minimalna odległość krawędzi miski ustępowej od ściany i prysznica wynosiła około 20-30 cm, co w tym układzie będzie spełnione. Nad zabudową stelaża WC można zaplanować szafkę na kosmetyki o głębokości około 15 cm. Warto wybrać miskę ustępową o długości około 50 cm, tak aby do zabudowy pralki zostało nam około 50 – 60 cm na swobodne korzystanie z WC.

Pralka

Ścianka po lewej stronie wejścia (patrząc na rzut) ma długość 36,5 cm, a po prawej 63 cm. By umożliwić wstawienie dużej szafki pod umywalkę po prawej stronie, przesunęłabym otwór drzwiowy o jakieś 10-15 cm. Dzięki temu po lewej stronie znalazłoby się miejsce na płytką pralkę. Obecnie, pralki o głębokości 40 cm mają naprawdę pojemne bębny, więc warto rozejrzeć się za tego typu rozwiązaniem. Nad pralką mogłoby znaleźć się miejsce do przechowywania w postaci zabudowy z dwoma szufladami, bezpośrednio nad pralką i oraz szafką do sufitu. Szuflady można byłoby przeznaczyć na przechowywanie brudnej bielizny, a szafkę na przechowywanie detergentów. Pralki raczej nie umieszczałabym w zabudowie, bo otwarte drzwi (po praniu), blokowałyby wejście do łazienki.

Umywalka

Po prawej stronie od wejścia (patrząc na łazienkę z góry) zmieści się spora szafka pod umywalkę (nawet taka o wymiarach 45 x 80 cm).

Grzejnik

Nie wiem, czy w łazience jest grzejnik, bo nie otrzymałam takiej informacji. Jeśli ma on się pojawić, najlepiej umieścić go pomiędzy pralką a miską ustępową.


Jeśli Ty też chcesz urządzić ponadczasową, piękną i praktyczną łazienkę, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Wydałam e-booka „Urządzamy łazienkę krok po kroku”, w którym zawarłam wskazówki i triki, które pomogą Ci urządzić łazienkę marzeń. Dotychczas nie było na rynku takiego przewodnika, który przeprowadziłby krok po kroku przez proces aranżacji łazienki. Dlatego postanowiłam go stworzyć 🙂 Musisz wiedzieć, że cena e-booka to tylko około 0.3 % kwoty, którą trzeba przeznaczyć na jej remont!

Polecane marki

Na początku zaznaczę, że nie jestem specjalistką od pralek, ale mogę podzielić się z Wami tym, co wyczytałam w sklepach internetowych, na forach i na grupach na Facebooku. Jeśli chodzi o pralki, najwięcej osób poleca Samsunga, choć to oczywiście zależy od modelu. Najlepiej jest wybrać konkretną pralkę i poczytać o niej w kilku miejscach.

Tak, jak pisałam wcześniej, warto rozejrzeć się za modelem o głębokości około 40 cm. Na tak małej powierzchni 20 cm naprawdę zrobi ogromną różnicę. No i korzystanie z miski będzie o wiele wygodniejsze.

Jeśli chodzi o pozostałe elementy wyposażenia, według mnie kluczowe są baterie. O armaturze pisałam w zeszłym tygodniu, więc jeśli interesuje was ten temat, na blogu znajdziecie podsumowanie zeszłotygodniowego odcinka #ArchiRady: Wąska łazienka #1.


Kolorystyka

Julita napisała, że chciałaby utrzymać łazienkę w kolorystyce drewniano – betonowej i zastanawia się, czy nie przytłoczy ona i tak małego już pomieszczenia. Poniżej znajdziecie zdjęcie płytek, które będą położone na podłodze.

Płytki imitujące beton pasują do wielu aranżacji. Wielu producentów tworzy serie płytek, w których znajdują się jasne i ciemne betonowe płytki. Dzięki temu nie musimy zastanawiać się, jak je dobierać, bo wiemy, że będą do siebie pasować. W niewielkiej łazience Julity postawiłabym na dwa rodzaje płytek imitujących beton. Ciemniejsze położyłabym na ścianie z umywalką, żeby ją wyróżnić. Ta ściana zwykle jest najbardziej reprezentatywna, ze względu na ładną umywalkę, oświetlenie, lustro itd. Na pozostałych ścianach postawiłabym na jasne płytki.

Na zabudowie stelaża WC postawiłabym na jasne płytki, imitujące beton. Dzięki temu „wtopi” się ona w ścianę, przy której stoi. Szafkę nad zabudową dopasowałabym do koloru płytek, dzięki czemu ściana ta stanie się bardziej jednolita. Jeśli chodzi o kolor szafki pod umywalkę oraz nad pralką, tutaj postawiłabym na dąb naturalny lub orzech, co nadałoby całej łazience wyrazu i ją ociepliło. Do tego można byłoby dobrać czarne wykończenia, które w połączeniu z płytkami imitującymi beton oraz drewna, pasuje znakomicie.


Mam nadzieję, że dzisiejsze #ArchiRady Wam się podobały i że wyciągnęliście z nich coś dla siebie. Zapraszam znowu za tydzień!

PS. Jeśli chcecie wysłać zgłoszenie, zapraszam na mój Instagram. W przypiętej relacji znajdziecie szczegóły 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *