#ArchiRady – pokój nastolatki #7

Zapraszam na siódmy artykuł z cyklu #ArchiRady. Dziś pokażę Wam jak urządzić pokój nastolatki, którego metraż wynosi około 12,5 m2. Agnieszka zgłosiła się do mnie z prośbą o pomoc w aranżacji pokoju jej córki.

Jeśli wolicie posłuchać o zaproponowanych przeze mnie rozwiązaniach w formie wideo, zapraszam na mój Instagram 🙂

MÓJ INSTAGRAM


Zdjęcia pokoju nastolatki


Rzut pokoju nastolatki


Wytyczne – pokój nastolatki

  • Mam problem z pokojem 12-letniej córki, przygnębia mnie ilość drobnych rzeczy, które posiada.
  • Pokój jest dość duży, jednak zupełnie nie mam na niego pomysłu.
  • Musimy wymienić szafę na większą i biurko, bo się rozpadło.
  • Potrzebuje większej ilości zamykanych półek i miejsca na gitarę.
  • Kolorystyka może być podobna do obecnej.
  • Łóżko zostaje, a jest duże i rozkładane, więc to kolejny problem, bo nie wiem jak je ustawić.

Układ funkcjonalny – pokój nastolatki

Szafa

Szafę najlepiej ustawić przy ścianie naprzeciwko okna, dzięki czemu nie będzie ograniczać dostępu światła słonecznego. Jako że długość ściany wynosi 317 cm, zmieści się szafa o szerokości około 200 cm (trzeba zadbać o to, by drzwi wejściowe całkowicie się otwierały). Można zlecić jej wykonanie stolarzowi i zaplanować ją do samego sufitu. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z gotowego rozwiązania, jakim jest np. szafa PAX z IKEA. W obu przypadkach warto zaplanować w niej miejsce na schowanie gitary.

Łóżko

Warto przenieść sofę na przeciwległą ścianę, dzięki czemu wejście do pokoju będzie bardziej komfortowe. Gdyby zostawić ją w obecnym miejscu, to przy ustawieniu szafy w sposób, o którym przed chwilą pisałam, stworzyłby się pomiędzy nimi wąski korytarz.

Biurko i miejsce na szkolne akcesoria

W miejscu sofy można zaplanować biurko oraz regał lub komodę (a nad nią otwarte półki). Biurko najlepiej ustawić blisko okna, a w pobliżu drzwi zadbać o miejsce do przechowywania szkolnych akcesoriów. Rodzaj mebla warto dopasować do upodobań dziewczynki.

Pozostałe meble

Przed sofą można ustawić niewielki stolik, który w dzień pełniłby funkcję stolika kawowego, a wieczorem, szafki nocnej. Po lewej stronie sofy może stanąć wąska biblioteczka lub szafka na książki.

Inspiracje – układ funkcjonalny

Poniżej znajdziecie przykłady projektów, w których zostały zastosowane układy funkcjonalne, podobne do tego, który zaproponowałam Agnieszce.


Kolorystyka – pokój nastolatki

W pokoju nastolatki świetnie sprawdzi się kolor miętowy i turkusowy. Do tego można dobrać biel, szarość, czerń oraz drewniane akcenty. Meble mogłoby być białe oraz drewniane. Ściany utrzymałabym w turkusowo-szarej kolorystyce, natomiast wykończenia zaplanowałabym czarne. Warto postawić na miętowo-szare tekstylia, np. w czarne lub białe wzory.

Wyróżniłabym ścianę za sofą, kładąc na niej tapetę z czarnymi lub miętowymi wzorami. Inną opcją jest zawieszenie na niej płytkich półek na plakaty i zdjęcia lub galerii ściennej, złożonej z kilkunastu ramek. Można też zaplanować tam dwie duże ramy, które ozdobią ścianę.

To już wszystko na dziś. Mam nadzieję, że #ArchiRady Wam się podobały i że wśród porad znaleźliście coś, co możecie wykorzystać w swoim mieszkaniu.

PS. Jeśli chcecie wysłać zgłoszenie, zapraszam na mój Instagram. W przypiętej relacji znajdziecie szczegóły 🙂

2 thoughts on “#ArchiRady – pokój nastolatki #7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *