JAK ZAPLANOWAĆ SZAFĘ PAX (I KAŻDĄ INNĄ)?

Artykuł, który właśnie czytasz jest naprawdę długi i rozbudowany, więc bez zbędnych wstępów, zaczynamy! Zaplanujemy dzisiaj szafę na podstawie systemu IKEA PAX. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby poniższe wskazówki wykorzystać zamawiając szafę na wymiar u stolarza. Dlaczego postanowiłam oprzeć się akurat na tej serii mebli? Chyba zgodzisz się ze stwierdzeniem, że szafa PAX z IKEA to najpopularniejszy system przechowywania. Co o tym decyduje? Myślę, że nie bez znaczenia jest  jego modułowość i to, że można go dopasować do własnych preferencji, wybierając obudowy, drzwi, a także wyposażenie wewnętrzne. Wiąże się jednak z tym pewne „ale”. Wiesz jak to jest, gdy wybór jest zbyt duży? Nie potrafimy się zdecydować, a już w ogóle najtrudniej jest nam zacząć. Dlatego pomyślałam, że stworzę kompletny przewodnik po szafach PAX i przeprowadzę Cię krok po kroku przez ich planowanie. Jestem pewna, że pomoże Ci to, w zaprojektowaniu szafy idealnej 🙂

Już na wstępie chciałabym zaznaczyć, że NIE JEST to wpis sponsorowany. Pomyślałam po prostu, że wiele osób samodzielnie planuje szafy w swoim domu i przydałaby im się pomoc.

OGÓLNIE O SZAFACH

Wielkość szaf i ich umiejscowienie należy zaplanować jak najwcześniej. Najlepiej już na początkowym etapie generalnego remontu. Wiele osób pamięta o łóżku, kanapie, zabudowie kuchennej i wannie. Te elementy rozmieszczamy w głowie (lub na kartce) praktycznie od razu. Szafy bardzo często pomijamy, co jest sporym błędem. Są one bowiem jednym z ważniejszych elementów w każdym mieszkaniu. To one mieszczą cały nasz dobytek, ukrywają rzeczy, których nie chcemy trzymać na wierzchu. Warto o nich pomyśleć na tyle wcześnie, by później nie upychać po kątach suszarki na pranie, deski do prasowania czy odkurzacza i butów narciarskich. Najlepiej w momencie, w którym możemy jeszcze wpłynąć na przesunięcie niektórych ścian lub drzwi.

Oprócz świadomości, że szafy powinny pomieścić niezbędne sprzęty domowe, trzeba też mieć na uwadze jakie ubrania posiadamy (i ile ich jest) i jak najbardziej lubimy je przechowywać (ubrania bowiem wypełniają większą część wszystkich szaf w mieszkaniu). Czy wolisz, gdy ubrania wiszą na wieszakach? A może lepiej, gdy są poskładane i leżą sobie jedno na drugim? Co z torebkami, paskami i okularami? O tym jednak wspomnę w dalszej części artykułu.

W jakich pokojach zaplanować szafę? Najlepiej we wszystkich. Im więcej szaf, tym mniej niepożądanych rzeczy na wierzchu. Oczywiście, nie namawiam do posiadania zbyt wielu przedmiotów i upychania ich gdzie się da. Musimy mieć świadomość, że czasem jest ich po prostu za dużo. Z doświadczenia jednak wiem, że nawet przedmioty pierwszej potrzeby, zajmują wiele miejsca. O szafie najczęściej myślimy w kontekście sypialni i garderoby (lub też pokoju dziennego, jeśli ten pełni funkcję sypialni). W takiej szafie przechowujemy ubrania, akcesoria, czasem sezonowe płaszcze i kurtki oraz odświętne buty, ręczniki czy zapasową pościel. Często miejsce na szafę próbujemy wygospodarować także w przedpokoju (co w blokach z wielkiej płyty jest dość trudne, bo przedpokój jest zazwyczaj bardzo wąski; wtedy warto pomyśleć o płytszej szafie, o czym za chwilę). Szafa, ustawiona w tym miejscu to według mnie must have. Można do niej schować przede wszystkim suszarkę, odkurzacz, deskę do prasowania i inne okołodomowe rzeczy. Dodatkowo, powinno w niej znaleźć się miejsce na kurki i płaszcze, które ubieramy, przed wyjściem z domu. Warto także pomyśleć o butach, czapkach, szalikach i parasolach. Szafa sprawdzi się także w jadalni czy kuchni (ale możliwość umieszczenia jej tam, mają zwykle właściciele dużych mieszkań i domów). Pomieści garnki, rzadziej używaną zastawę oraz duże sprzęty kuchenne. W tym wypadku śmiało można zdecydować się na płytszą wersję.

Oprócz wspomnianych przed chwilą elementów, warto też przewidzieć miejsce na rolki, łyżwy, namiot, karimaty, śpiwory, wiadro na wodę, kosz na pranie, narzędzia czy dekoracje świąteczne. Jak widzicie jest tego całkiem sporo, a co za tym idzie – zajmuje dużo miejsca. Trzeba o tym pamiętać już na etapie planowania szafy.

To od czego tak właściwie zacząć planowanie szaf? A no od wymierzenia mieszkania i narysowania na kartce jego rzutu (uwzględniając wszelkie wnęki, uskoki, słupy itd.). Następnie musisz zastanowić się, w którym miejscu szafa powinna się pojawić. Czy jest na nią miejsce w sypialni czy salonie? Nie? A co jeśli przesuniemy którąś ściankę lub drzwi? (pamiętaj, że ścian konstrukcyjnych nie możesz ruszać!). Dobrze poszukaj miejsca na szafę w przedpokoju, nawet taką płytszą. Gdy nadal miejsca do przechowywania jest za mało (co często zdarza się w niewielkich mieszkaniach), może uda się zaplanować dużą szafę w pokoju dziecka? Zwróć uwagę na wszelkie wnęki i wystające ścianki, bo właśnie w takich miejscach, szafy planuje się najczęściej. Możesz też pomyśleć o zaprojektowaniu jej na całą ścianę (od ściany do ściany), jeśli tylko masz taką możliwość.

Wiesz już w jakich pomieszczeniach umieścisz szafy? I jakie rzeczy chcesz w nich umieścić? Dla ułatwienia rozpisz to sobie wszystko na kartce (z uwzględnieniem, co włożysz do każdej szafy) i połóż ją przed sobą. Nie zapomnij o tym, by planować realnie (szafa o szerokości 100 cm nie pomieści całego domowego arsenału 😉 ). Liczba rzeczy (i ich gabaryty) powinny iść w parze z realną ilością miejsca w danym pomieszczeniu.


PLANER IKEA

W tym momencie wspomnę o planerze IKEA PAX, który umożliwia zaplanowanie szafy z tej serii, w specjalnym programie, który znajdziecie na stronie IKEA. Warto się nim posłużyć, chociażby dlatego, że wylicza on od razu, ile będzie kosztować szafa PAX, którą zaprojektujemy. Program jest dość intuicyjny i z jego użyciem każdy powinien sobie poradzić. Bardzo prawdopodobne, że na początku będzie trzeba zainstalować wtyczkę Adobe Flash Player. Po jej instalacji, wyświetli się menu, z którego możesz wybrać gotową szafę (spośród 115-stu modeli) i zdecydować się na jej kupno lub ją zmodyfikować. Szafy można filtrować, wybierając odpowiednie opcje w pasku nad obrazkami. W prawym górnym rogu masz możliwość zalogowania się i otworzenia zapisanych projektów. Ja będę Cię namawiać do stworzenia idealnej dla Ciebie szafy zupełnie od podstaw, bo to wcale nie takie trudne. Po kliknięciu opcji „Stwórz szafę PAX od początku”, program przeprowadzi Cię przez kilka kroków, dotyczących samego pomieszczenia, w którym szafa ma stanąć.

Gdy już ustalisz wielkość i kształt pomieszczenia, zostaniesz przeniesiony do planera, w którym szafa PAX będzie mogła powstać. Po prawej stronie znajdziesz menu, które pozwoli na spersonalizowanie projektu. Po kliknięciu lewego przycisku „dodaj produkt”, rozwinie się lista ze składowymi szafy, które możesz przeciągnąć na obszar roboczy. Natomiast prawy przycisk „układ pomieszczenia”, pozwala m.in. zmienić kolor ścian, podłogi czy wysokość pokoju.

Planer jest dość prosty w obsłudze i jestem pewna, że poradzisz sobie z zaplanowaniem w nim swojej szafy. Możesz też zaprojektować ją na kartce papieru i wybrać się do najbliższego sklepu Ikea, aby pracownicy pomogli przenieś wszystko do planera. Myślę także nad stworzeniem osobnego artykułu, w którym bardziej szczegółowo opisałabym wszystkie jego funkcje. Daj znać, czy przydałby Ci się poradnik, w którym pokazałabym jak szafa PAX powstaje w planerze.


SOLIDNE FUNDAMENTY

Jako, że wiesz już w jakich pomieszczeniach będą stały szafy w Twoim mieszkaniu, zajmiemy się konkretami. Pamiętaj, by szafy planować po kolei (najpierw jedną, potem drugą, trzecią, czwartą itd.), mając na uwadze to, co chcesz włożyć do każdej z nich. Wybrałeś już tę, którą zaplanujesz na początku? To ekstra, możemy przejść do następnego kroku!

Zaczniemy od wyboru obudowy, bo to ona definiuje wielkość szafy. Jak już pisałam wcześniej, przy projektowaniu będziemy się opierać na systemie PAX z IKEA, bo daje on naprawdę duże pole do popisu. By określić wielkość obudowy potrzebujemy trzech wymiarów – głębokości, wysokości oraz szerokości. Oto, co oferuje nam znana sieciówka:

Głębokości

Mamy dwie podstawowe głębokości obudowy – 58 oraz 35 cm (do tych liczb należy doliczyć 2 cm na drzwiczki standardowe i aż 8 cm na przesuwne). W zależności od tego, ile miejsca uda Ci się wygospodarować, możesz zdecydować się standardową sześćdziesiątkę lub płytszą szafę, która także spełni swoją funkcję. Ta druga świetnie sprawdzi się w przedpokoju, gdzie zwykle miejsca jest niewiele. Przejście jest wąskie i wstawienie szafy o głębokości 60 cm, dodatkowo by je zmniejszyło. Taka płytka szafa jest dobrym pomysłem także w kuchni czy jadalni, gdzie głębszy mebel jest niepotrzebny.

Wysokości

Szafa PAX jest do kupienia w dwóch wysokościach – niższej (201 cm) i wyższej (236 cm). Większość osób decyduje się na ten wyższy mebel, z prostego powodu. Dzięki temu, lepiej wykorzystana jest przestrzeń, która znajduje się nad nim (co jest na wagę złota, szczególnie w małych mieszkaniach). Lepiej kupić wyższą szafę, niż później ustawiać na niej kartonowe pudła, prawda?

Szerokości

W IKEA znajdziesz trzy podstawowe szerokości obudowy, które możesz łączyć ze sobą i otrzymywać bardziej rozbudowane konstrukcje. Szafa PAX może mieć zatem szerokość 50, 75, 100, 125, 150, 175, 200, 225 cm i tak dalej (co 25 cm).

To jak, wiesz już na jak dużą szafę możesz sobie pozwolić? Znasz jej szerokość, głębokość i wysokość? Jeśli tak to przechodzimy do kolejnego kroku, czyli wyboru koloru obudowy.

Wersje kolorystyczne

Wszystkie obudowy występują w trzech kolorach, dlatego możesz wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada. Bez względu na kolor, na który się zdecydujesz, cena jest stała, więc w momencie wyboru możesz kierować się tylko i wyłącznie swoim gustem.

Nadstawki narożne

Jeśli zamierzasz umieścić w swoim mieszkaniu szafę narożną, warto wiedzieć, że w IKEA znajdziesz nadstawki, które to umożliwią. Obudowę o szerokości 75 lub 100 cm ustawia się kilkanaście centymetrów od ściany i prostopadle go niej, montuje się właśnie taką nadstawkę. Jej głębokości i kolory są dokładnie takie same, jak w przypadku zwykłej obudowy. Ich szerokość natomiast (we wszystkich przypadkach) to 58 cm. Poniżej znajdziecie listę możliwych konfiguracji (można ją znaleźć w sklepach stacjonarnych). Oczywiście, do nadstawki możesz dołączyć kolejną obudowę i w ten sposób rozbudować swoją szafę.

Ok, to już znasz wielkość, kształt i kolor korpusu swojej szafy. kolejnym krokiem jest uzupełnienie jej wnętrza. A uwierz mi, możliwości jest mnóstwo.


POKAŻ KOTKU CO MASZ W ŚRODKU

Na elementy wyposażenia wnętrza składają się półki, szuflady, kosze, drążki itd. Są one dostępne w różnych rozmiarach tak, by wpasować się we wszystkie szerokości i głębokości obudowy. Poniżej zebrałam elementy, dostępne w IKEA, które pozwolą na zagospodarowanie wnętrza szafy.

Drążek zwykły – wszystkim dobrze znany. Można na nim zawiesić ubrania na wieszakach, w standardowy sposób. By zapewnić wygodę zdejmowania wieszaka z drążka, potrzebujemy minimum 3 cm przerwy pomiędzy drążkiem, a płytą górną.

Drążek wysuwany o minimalnej głębokości 35 cm – alternatywa dla zwykłego drążka, która jest przeznaczona do szaf o właśnie takim rozmiarze. Ubrania wiszą wtedy na wieszakach, ale przodem do nas. Dzięki temu, że drążek się wysuwa, mamy dobry dostęp także do tych, które znajdują się z tyłu. Nie polecam jednak takiego rozwiązania do częstego stosowania. Jest ono bowiem mniej wygodne niż standardowo zamocowany drążek. Możesz użyć go np. w przedpokoju i zawiesić na nim okrycia wierzchnie (zmieści się na nim o wiele mniej kurtek niż np. bluzek, dlatego dostęp do nich będzie bardziej swobodny).

Półka zwykła – czyli zwykła płyta, która oddziela od siebie poszczególne segmenty. Można ułożyć na niej ubrania, pojemniki, torebki itd.

Półka szklana – najczęściej umieszcza się ją, pod przestrzenią z wiszącymi ubraniami. Pozwala zobaczyć to, co się pod nią znajduje.

Wysuwana taca, przegroda i specjalne wkłady – idealne do przechowywania biżuterii, pasków, krawatów, muszek, perfum itd. Wysuwana taca umożliwia łatwy dostęp do wszystkich jej obszarów.

Szuflada zwykła – szuflada, którą każdy dobrze zna. Pomieści ubrania, bieliznę i akcesoria.

Szuflada ze szklanym frontem – dzięki szybie, widoczna jest jej zawartość. Ułatwia to odszukanie konkretnego przedmiotu.

Kosz druciany – to tańsza alternatywa dla szuflady. Pełni podobną funkcję.

szafa pax

Kosz metalowy – podobny do metalowego, ale posiadający o wiele mniejsze oczka.

szafa pax

Wysuwany wieszak na spodnie – dzięki niemu, spodnie się nie wygniotą, a po wysunięciu wieszaka, będą dobrze widoczne.

szafa pax

Wysuwany wieszak wielofunkcyjny – można na nim zawiesić np. torebki, paski czy korale.

szafa pax

Półka na buty – metalowa, wysuwana taca, służąca do przechowywania butów.

Wysuwane lustro z haczykami – lustro i organizer na biżuterię w jednym.

Przegroda do ram – potrzebna jeśli chcemy wydzielić przestrzeń np. na półki czy szuflady węższe niż obudowa

Wysuwana torba – materiałowy kosz, który pomieści drobne przedmioty.

Drążek zewnętrzny – możemy go zamocować na zewnątrz szafy, w przypadkach, gdy zostało nam trochę miejsca, ale kolejny moduł szafy się nie zmieści. Jak dla mnie rozwiązanie średnie, bardziej niebezpieczne niż użyteczne.

Pewnie zastanawiasz się czy da się coś zrobić z małymi dziurkami, które znajdują się wewnątrz obudowy. Dzięki nim, półki, szuflady i inne elementy, możesz umieścić na dowolnej wysokości. Ale co zrobić z dziurkami, które nie będą potrzebne? Jest jeden sposób na ich zakrycie.
.

W IKEA kupisz specjalne zaślepki, których liczba jest oczywiście uzależniona od wielkości i rozmiaru, jaki będzie miała szafa PAX. Otóż:

Głębokość 35 cm i wysokość 201 cm – 236 dziurek

Głębokość 35 cm i wysokość 236 cm – 280 dziurek

Głębokość 58 cm i wysokość 201 cm – 354 dziurki

Głębokość 58 cm i wysokość 236 cm – 420 dziurek

Zaślepki są pakowane po 100 sztuk. Ilość dziurek odpowiada pojedynczej obudowie. Jeśli więc masz dwie obudowy o głębokości 58 cm i wysokości 236 cm, potrzebujesz 840 zaślepek itd.


ZASADY PLANOWANIA WNĘTRZA SZAFY NA PRZYKŁADACH

Najpierw musisz zastanowić się, co chcesz przechowywać w projektowanej szafie. Jakie typu będą to przedmioty? Ile tych rzeczy masz? Bardzo wiele zależy tutaj od Ciebie. Jedni wolą przechowywać ubrania na wieszakach, drudzy preferują zwykłe półki, a jeszcze inni szuflady. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad, które warto wziąć pod uwagę projektując swoją szafę.

 1. Jeśli wybierzesz wysoką szafę, u samej góry warto umieścić półkę (minimum 20 cm od górnej części obudowy) na materiałowe pojemniki, które umożliwią przechowywanie sezonowych ubrań.
 2. Drążki najlepiej umieścić wysoko, najlepiej na wysokości ok 170-190 cm
 3. Zwykłe półki możesz zaplanować w zasadzie wszędzie, choć najłatwiejszy dostęp będzie do nich na wysokości Twojego wzroku (oraz trochę niżej i wyżej).
 4. Szuflady powinny znaleźć się poniżej wysokości pępka, w przeciwnym razie korzystanie z nich będzie niewygodne.
 5. Podobnie wieszak na spodnie. Jeśli będzie zamontowany zbyt wysoko, ciężko będzie nam zdejmować z niego ubrania.
 6. Deska, suszarka i odkurzacz powinny znaleźć się na samym dole, by wyjmowanie ich nie stanowiło problemu.

Spośród 115-stu szaf dostępnych w planerze, wybrałam cztery, które pokrótce opiszę.

Pierwsza szafa PAX jest niewielka, bo ma tylko 150 cm szerokości. Pomimo tego, zaprojektowano ją naprawdę dobrze. Wewnątrz znajdują się dwa drążki, kilka półek oraz wysuwane kosze, czyli wszystko, co jest potrzebne do przechowywania ubrań. Do materiałowych pojemników, umieszczonych u góry, można włożyć sezonowe lub rzadziej używane ubrania. Szafa ma wysokość 236 cm oraz standardową głębokość (58 cm).

Myślę, że gdybym projektowała szafę do swojej sypialni (i miała na tyle dużo miejsca), moja szafa wyglądałaby mniej więcej tak, jak ta poniżej. Można zawiesić w niej sporo rzeczy na wieszakach (także sukienki), jest też specjalne miejsce na spodnie. Nie zabrakło półek na swetry czy jeansy. W szufladach i koszach mogłabym umieścić bieliznę i mniejsze torebki, a na najwyższych półkach – materiałowe pudła. No, może brakuje mi trochę wysuwanych szuflad na okulary czy biżuterię, bo myślę, że to całkiem fajny gadżet (ten element jednak można byłoby jeszcze w szafę wkomponować). W tej szafie nie ma miejsca na buty, ale ja i tak nie trzymałabym ich razem z ubraniami. Uważam, że to niepraktyczne rozwiązanie. Poniższa szafa PAX ta ma szerokość 300 cm, wysokość 236 cm i standardową głębokość.

Kolejna szafa PAX to dobry przykład projektu szafy narożnej. Mamy drążek, półki, szuflady oraz miejsce do przechowywania sezonowych ubrań. Wysuwana szuflada, która znajduje się na samym dole, może posłużyć jako miejsce do przechowywania torebek. Ta szafa posiada także półki na buty. Są one umieszczone w osobnej obudowie, którą zamyka się oddzielnymi drzwiami. To bardzo dobry sposób na ich przechowywanie. Zauważ, że mamy też miejsce na walizkę, z której schowaniem często jest problem. Ta szafa PAX ma szerokość 160 i 188 cm, wysokość 236 cm i dwie różne głębokości (z lewej 35 i z prawej 58 cm).

Szafa PAX, którą widzisz poniżej, ma głębokość 35 cm. Mieszczą się w niej cztery wysuwane drążki, kilka szuflad oraz miejsce do przechowywania mniej używanych ubrań i butów. Zamiast tylu miejsc na wieszaki, zaplanowałabym w niej także zwykłe półki. Używanie tak umieszczonych drążków jest średnio wygodne (pomimo tego, że są wysuwane) i zmieści się na nich niewiele ubrań. Nie zmienia to faktu, że jest dobra alternatywa dla standardowych szaf, jeśli tylko brakuje miejsca. Taka szafa nadaje się do przedpokoju, w sypialni lepiej zdecydować się na standardową głębokość.

Projektując szafę do przedpokoju, warto pamiętać o tym, by zmieścić w niej suszarkę na pranie, odkurzacz czy deskę do prasowania. Jak się za to zabrać? Weź miarkę i zmierz wysokość, szerokość i głębokość wszystkich wielkogabarytowych sprzętów. Wtedy dowiesz się na jakiej wysokości powinna znaleźć się półka i jaką szerokość obudowy wybrać, by pomieścić wszystkie sprzęty. Warto też pomyśleć o przechowaniu środków czystości i żelazka. W drugiej części szafy natomiast, mogą się pojawić półki na buty, a także okrycia wierzchnie (choć według mnie najlepiej byłoby umieścić je w osobnych obudowach, o czym już wspominałam wcześniej)

Oczywiście ten akapit to tylko moja subiektywna opinia, dopasowana do moich potrzeb i preferencji. Możesz mieć inne zdanie i to nic dziwnego. Przecież właśnie dlatego została stworzona taka liczba różnych konfiguracji. Myślę, jednak, że rady, które przekazałam, pomogą Ci w zaprojektowaniu szafy idealnej.


SEZAMIE OTWÓRZ SIĘ!

Gdy już znasz wielkość i wiesz jak wyposażysz szafę w środku, możemy przejść do jej zamknięcia (albo i nie 😉 ). Oto jakie mamy możliwości:

Drzwi zwykłe

Standardowo otwierane drzwi mają szerokość 25 lub 50 cm. To moje ulubione rozwiązanie (ale to tylko i wyłącznie kwestia gustu).

Mamy do wyboru naprawdę sporo wzorów i kolorów. Możesz zdecydować się na drzwi gładkie lub stylizowane, niebieskie, pomarańczowe, imitujące drewno, białe itd.

W Ikea jest też duży wybór gałek i uchwytów, które możesz dobrać do swojej szafy.

Drzwi przesuwne 

Aby mieć możliwość zastosowania drzwi przesuwnych, szafa PAX musi mieć 150 cm lub 200 cm i być zbudowana z minimum dwóch modułów. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się, gdy miejsca jest zbyt mało, by uchylić zwykłe drzwiczki. Pamiętaj jednak, że zajmują one więcej miejsca, niż standardowe. Do głębokości obudowy, musisz doliczyć 8 cm.

Drzwi przesuwne występują w wielu kolorach, dlatego jestem pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie (moim faworytem są drzwi trzecie od lewej, w górnym rzędzie).

Szafa bez drzwi

Doskonale sprawdzi się w garderobie, a także w sypialni, jeśli tylko domownicy potrafią utrzymać w niej porządek 😉 By ograniczyć koszty można także, zamiast drzwi, zamocować na suficie szynę i zawiesić zasłonę. Poniższe zdjęcie obrazuje doskonałe usytuowanie szafy bez drzwi.

Czy wiesz już jak Twoja szafa będzie wyglądać w środku oraz na zewnątrz? Gdzie ją postawisz oraz jaki będzie jej rozmiar? To świetnie! Teraz zastanów się czy potrzebujesz dodatkowego oświetlenia.


I STAŁA SIĘ ŚWIATŁOŚĆ!

Szafa PAX może zostać oświetlona, jeśli tylko skorzystasz z odpowiednich rozwiązań. Weź to pod uwagę w przypadku, gdy w okolicy szafy jest słabe światło.

Wewnętrzne

Wiele osób może uznać, że to zbędny gadżet, ale postanowiłam, że o tym wspomnę, bo może komuś się przyda. Mamy do wyboru listwy oświetleniowe LED lub lampkę punktową, którą montuje się wewnątrz szafy, najczęściej pod półką lub z boku. Podświetlają one jej wnętrze, gdy tylko otworzymy drzwiczki. Są na baterie.

Zewnętrzne

Oświetlenie zewnętrzne przybiera formę małych reflektorków. Umieszcza się je nad szafą. Warto o nim pomyśleć, szczególnie wtedy, gdy w pobliżu nie ma oświetlenia górnego. Do reflektorków należy dokupić kabel zasilający, transformator elektroniczny oraz pilot zdalnego sterowania (wszystko znajdziesz w IKEA), aby połączyć je w jeden układ.


MATERIAŁOWI POMOCNICY

Materiałowe pojemniki to świetne rozwiązanie. Mamy możliwość kupna takich na zamek, które doskonale sprawdzą się w przechowywaniu sezonowych ubrań (na najwyższej półce w szafie). W IKEA znajdziesz również wkłady do szuflad, do których możesz włożyć np. bieliznę. Są one dopasowane rozmiarem do różnego wymiaru obudowy, dostępnej w tym sklepie.

Innym pomysłem jest zaopatrzenie się w organizery do szafy, które wiesza się na drążku. Pozwolą one zorganizować ubrania, a także chusty i inne przedmioty.

To jak, wiesz już jak będzie wyglądać Twoja idealna szafa? Mam nadzieję, że tak! Życzę powodzenia w remoncie!


Czy szafa PAX znajduje się także w Twoim domu? A może dopiero przymierzasz się do jej zaprojektowania? Mam nadzieję, że ten artykuł ułatwi Ci zadanie i jej planowanie będzie czystą przyjemnością🙂 

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w IKEA Katowice, a grafiki pobrane z oficjalnej strony IKEA. 

29 thoughts on “JAK ZAPLANOWAĆ SZAFĘ PAX (I KAŻDĄ INNĄ)?

 1. Świetne porady ale czekam z niecierpliwością na artykuł o funkcjach programu do planowania szafy pax 🙂

 2. Mam pytanie o drzwi przesuwne: czy orientujesz sie czy jest mozliwa ich instalacja na dwoch modulach 1m oraz 0,5m? Razem daje to 1,5m, drzwi przesuwne na taki rozmiar sa dostepne ale planer IKEA nie pozwala na ich instalacje – jest to mozliwe tylko przy zlozeniu dwoch modulow 0,75m.
  Dziekuje za odpowiedz i przepraszam za brak polskich znakow 🙂

  1. Hej, myślę, że nie ma takiej możliwości. Wyobraź sobie, że masz szafę z takimi modułami – szafa ma 1,5m, jeśli przesuniesz drzwi o szerokości 0,5m, masz dostęp do szafy 0,5m, jeżeli natomiast przesuniesz drzwi o szerokości 1m to otwór też będzie miał 0,5m, bo drzwi nie będą się miały gdzie przesunąć. Taki rozwiązanie uniemożliwi dostęp do część szafy, która jest pośrodku. Byłoby to niepraktyczne. Dlaczego nie chcesz zainstalować dwóch tych samych modułów?

   1. ale przeciez wtedy instaluje sie 2 pary drzwi po 75cm, po prostu nie mamy naraz dostepu do srodkowych 50cm szafy tylko polowy z nich. o ile nie zamontujemy tam polek nie ma dramatu

 3. Witam,
  Mam pytanie, moj sufit znajduje sie na wysokosci 238cm. Czy nie bedzie problem ze zlozeniem szafy o wysokosci 236cm, i umiejscowieniem jej w takim pomieszczeniu?
  Z gory dziekuje za szybka odpowiedz.
  Pozdrawiam

  1. W takim przypadku szafy nie składamy na podłodze, a potem podnosimy, tylko od razu składamy w pionie w docelowym pokoju.

 4. Dzień dobry,
  Z tego co się orientuję, musi być minimum 4cm luzu nad szafą (czyli dla szafy o wys. 236cm, sufit powinien się znajdować na min. 240cm). Najlepiej jednak dopytać jeszcze w Ikea na dziale Kuchnie, bo może znają jakieś triki 😉

  1. Uważam, że tak. W łazienkach najczęściej stosuje się zabudowy ze zwykłych płyt meblowych. Jeśli nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą, nic im nie będzie 😉

 5. Dzień dobry,

  Chciałam zaprojektować swoją szafę do łazienki o szerokości 150 cm, natomiast nie mogę dostosować do niej otwieranych drzwi. Coś przeoczyłam czy Ikea nie udostępnia drzwi o szerokosci 75 cm?

  1. Dzień dobry,
   75cm mają drzwi przesuwne, standardowo otwierane mają szerokość 50cm (75cm to dość duża szerokość jak na skrzydło z zawiasami) . Proponuję wybrać 3 skrzydła po 50cm 🙂

 6. Witam super artykuł proszę powiedz czy pax się sprawdzi w kamienicy? Chciałabym zabudować jedna ścianę po sufit najlepiej wysokość pomieszczenia 3.2m długość 6m 🙂 pozdrawiam

 7. Świetny artykuł, dziękuję bardzo ☺ Swoją drogą , dziwne uczucie – wchodzę na stronę i widzę swoje imię i nazwisko (panieńskie) Pozdrawiam☺

  1. Hahaha, nie dziwię się 😀
   Tym bardziej, że imię dość rzadko spotykane i nazwisko w sumie też nie jakoś bardzo popularne (nazwisko mam po mężu).
   Pozdrawiam serdecznie imienniczkę! 🙂

 8. W dniu 12 września 2020r byłam umówiona z doradcą IKEA na zaplanowanie szaf PAX w sypialni i przedpokoju. Dostałam wydruki z podanym kodem w celu możliwości zmian w planerze PAX. Nie mogę wejść do planera bo w kółko mam żądanie zainstalowania wtyczki Adobe Flash Player.Co mam zrobić?

 9. Witam, swietne porady. Mam pytanie jakie elementy sa potrzebne do zmontowania drzwi przesuwnych do Pax? Obudowa, panele i amortyzatory, czy potrzebuje cos jeszcze? Pozdrawiam

 10. Dzień dobry, czy w tej płytszej szafie istnieje możliwość zamontowania zwykłego drążka? Ma to być szafa dla dzieci w malutkim pokoju, więc ciężko zmieścić tam głębszą wersję, z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

 11. Dzień dobry, gdzie mogę znaleźć te prezentowane fronty – granatowe z wzorami? Chodzi o ich nazwę i cenę . Dziękuję za odpowiedź . Pozdrawiam

  1. Dzień dobry,
   być może te fronty nie są już dostępne. Niestety IKEA dość często zmienia swoją ofertę. Polecam zobaczyć na stronie IKEA, jakie fronty są teraz dostępne 🙂
   Pozdrawiam!

 12. Jedną szafę Pax już mam,teraz planuję zakup do sypialni.Jestem mega zadowolona.Polecam Dziękuję i dziękuję za mega mądry artykuł.
  Pozdrawiam
  Edyta

 13. Mam już szafę PAX z drzwiami na zawiasach (2 moduły po 75cm). Czy mogę odkręcić te drzwi, wyjąć zawiasy, dokupić drzwi przesuwne i JAKOŚ je zamontować? Czy to technicznie da się zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *