Określ funkcje wszystkich pomieszczeń, czyli kto, co i dlaczego

Zanim przystąpisz do generalnego remontu lub etapu wykończenia nowego domu, bardzo ważne jest określenie funkcji każdego pomieszczenia. I nie chodzi tu tylko o wskazanie pokoju, w którym urządzisz kuchnię, salon, łazienkę czy pokój dziecięcy. Chcę, żebyś po przeczytaniu tego artykułu, wiedziała dokładnie, jakie funkcje będą spełniać poszczególne przestrzenie, kto będzie w nich przebywał, co będzie robił i czego potrzebował. Jeśli jesteś na początkowym etapie projektowania swojego domu czy mieszkania, zapraszam Cię na drugi artykuł z serii Urządź mieszkanie z Archistacją.

Zanim przejdziesz do kolejnego akapitu, przygotuj rzut swojego mieszkania lub schematyczny rysunek (na razie taki nam wystarczy), na którym zaznaczysz położenie każdego z pomieszczeń, kartkę, długopis i trochę wolnego czasu.

No hej, mówię poważnie, weź długopis i kartkę. Bez tego ani rusz!


OKREŚL OGÓLNE FUNKCJE

Zaczniemy od rzeczy najważniejszej, na której jednak nie możesz poprzestać. Chodzi oczywiście o nadanie konkretnych funkcji, wszystkim pomieszczeniom. Jeśli urządzasz małe mieszkanie to liczba pokoi ogranicza możliwe wariacje. W domu natomiast, masz już większe pole do popisu.

Łazienka, kuchnia i przedpokój są już z reguły umiejscowione, ze względu na ich specyfikę oraz doprowadzenie przyłączy. Zastanów się jednak, czy w Twoim domu jest pomieszczenie, które będziesz mogła zaaranżować na pralnię? A może znajdziesz miejsce na spiżarnię, schowek lub garderobę? To da Ci do myślenia i pomoże odpowiedzieć na pytania, które znajdziesz w drugiej części wpisu. W niektórych przypadkach, kuchnię możesz przenieść do salonu, jeśli jest możliwe doprowadzenie tam przyłączy. Dzięki temu zyskasz dodatkowy pokój.

Salon powinien znaleźć się w pobliżu kuchni. Tym bardziej, jeśli kuchnia będzie na niego otwarta. Salon, to z reguły największe pomieszczenie, bo to tutaj przyjmujemy gości i spędzamy rodzinne wieczory. Jadalnia natomiast to najczęściej integralna część kuchni lub salonu. Jeśli masz możliwość, umieść ją we wnęce lub pomiędzy tymi dwoma pokojami.

Sypialnię i pokoje dziecięce aranżujemy w raczej mniejszych pomieszczeniach. Jeśli masz małe mieszkanie, a potrzebujesz dużej szafy, sypialnię lepiej urządzić na większej, a pokój dziecięcy – na mniejszej przestrzeni. Jeżeli wystarczy Ci tylko łóżko i podręczna komoda – możesz zrobić odwrotnie.

Zastanów się czy uda Ci się wygospodarować osobny pokój dla każdego dziecka.  To warunkuje liczbę łóżek, które muszą zmieścić się w pokoju. Kolejnym krokiem jest zastanowienie się czy łóżka mają być pojedyncze czy piętrowe itd.

Każdemu pomieszczeniu nadaj nazwę (np. salon, łazienka na piętrze, pokój Amelki, sypialnia itd.) i wpisz je w odpowiednie miejsca na rzucie mieszkania czy domu.


DOPRECYZUJ I ODPOWIEDZ NA PYTANIA

Oprócz określenia ogólnych funkcji, powinnaś odpowiedzieć na pytania, które pozwolą Ci doprecyzować wymagania Twoje i domowników. Zaczniemy od bardzo ważnej kwestii, o której…często zapominamy. Zastanów się, gdzie schowasz wielkogabarytowe sprzęty tj. odkurzacz, suszarka, deska do prasowania, sanki, namiot, narty, orbitrek itd. Szczególnie na małych przestrzeniach, zbyt późno bierzemy to pod uwagę i suszarka wraz z deską muszą stać „na widoku”. Wypisz wszystkie te elementy i ustal, gdzie będziesz je przechowywać. Czy będzie to schowek/piwnica/garaż, a może wielka szafa w przedpokoju lub sypialni?

Poniżej zebrałam pytania, osobno dla każdego pomieszczenia, na które powinnaś odpowiedzieć sobie na początku urządzania mieszkania.

Odpowiedzi na pytania udzielaj zgodnie z własnymi preferencjami, ale bierz pod uwagę kontekst (wielkość pomieszczenia, możliwości). Dokładnie określimy to jednak, przy okazji tworzenia układu funkcjonalnego.

ŁAZIENKA

Kto będzie z niej korzystał? Czego potrzebuje? Jakie funkcje ma spełniać? Bardziej praktyczna będzie wanna czy prysznic? Czy chcesz, by w łazience został zainstalowany bidet? Czy pojawi się w niej pralka i suszarka elektryczna? Czy trzeba przewidzieć miejsce na piecyk gazowy? Ile miejsca do przechowywania potrzebujesz?

Jeśli masz więcej niż jedną łazienkę to rozpatrz odpowiedzi na powyższe pytania osobno, dla każdej z nich.

KUCHNIA

Czy dużo gotujecie? Czy chcesz, by kuchnia była otwarta na salon? Czy marzysz o wyspie? Czy w kuchni należy przewidzieć miejsce do spożywania posiłków? Jakiej wielkości zmywarkę masz zamiar kupić? Zlew ma mieć jedną czy dwie komory? Piekarnik powinien znaleźć się pod płytą czy w wysokiej zabudowie? Co będziesz przechowywać w szafkach (wiadomo – garnki, talerze, szklanki, ale czy przetwory też? Czy może masz na to przeznaczone inne pomieszczenie?) Ile szafek jest Ci potrzebnych? Szafki wiszące powinny być otwarte, zamknięte czy przeszklone?

SALON

Czy salon będzie pełnił funkcję sypialni? Wolisz narożnik czy sofę? Ile osób powinien pomieścić? Czy w salonie będzie kominek? Ile miejsca na książki potrzebujesz? A może swoją biblioteczkę umieścisz gdzie indziej? Czy w salonie zmieści się stół jadalniany, czy może trzeba umieścić go w kuchni? Ile krzeseł powinno przy nim stanąć?

SYPIALNIA

Jakiej wielkości łóżko chciałabyś mieć? Czy czytasz w łóżku, a może wolisz oświetlenie klimatyczne? Czy w sypialni powinno znaleźć się miejsce na szafę (czy masz osobną garderobę)? Jeśli tak, to jaki rozmiar szafy będzie odpowiedni? Czy chciałabyś, by w sypialni zmieściła się komoda? Toaletka? Może warto przewidzieć w niej miejsce na łóżeczko dziecięce?

POKÓJ DZIECIĘCY

Ile łóżek musi znaleźć się w pokoju? Mają być one pojedyncze czy piętrowe? Czy w pokoju powinny stanąć biurka czy może stolik i krzesełka? Ile miejsca do przechowywania jest potrzebne? Czy mają być to raczej półki otwarte czy zamknięte? Wypisz też wszystkie wielkogabarytowe zabawki (kuchenki, samochody, tablice, sklepy, domki dla lalek itd.), bo na nie też musisz przewidzieć miejsce. 

PRZEDPOKÓJ

Jakiej wielkości szafa jest Ci potrzebna? Co będziesz w niej przechowywać – kurtki, płaszcze, wielkogabarytowe sprzęty, a może jeszcze coś innego? Na ile par butów należy przewidzieć miejsce? Czy chcesz, by w przedpokoju stanęło siedzisko?

GABINET

Czy potrzebujesz osobnego gabinetu, czy wystarczy Ci biurko w którymś z pomieszczeń? A może w ogóle nie potrzebujesz miejsca do pracy, a Internet będziesz przeglądać na kanapie lub przy stole kuchennym?

Odpowiedzi na te pytania, spisuj na kartce. Na tym etapie, nie musisz jeszcze wskazywać dokładnego umiejscowienia mebli i sprzętów. Zajmiemy się tym niedługo.

Czy ten artykuł okazał się dla Ciebie pomocny? Daj mi koniecznie znać, co w urządzeniu mieszkania, sprawia Ci największą trudność. Możesz zrobić to w komentarzu poniżej.

 

2 thoughts on “Określ funkcje wszystkich pomieszczeń, czyli kto, co i dlaczego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *