5 rzeczy, o których musisz pamiętać, urządzając pokój dziecięcy

Na temat tego, jak urządzić pokój dla dziecka, powstało już mnóstwo artykułów. Na każdym z dużych portali wnętrzarskich, porady w nich zawarte, nie różnią się od siebie praktycznie wcale. Wiele z nich traktuje o wizualnej stronie projektowania.

A czy to jest najważniejsze?

W tym artykule, nie przeczytasz o podziale na strefy i ogólnych zasadach, którymi należy się kierować, urządzając pokój dla dziecka. To rzeczy ważne, ale jeśli interesujesz się tym tematem, na pewno nie raz już o tym czytałaś (a jeśli nie, tutaj znajdziesz sporo informacji: JAK URZĄDZIĆ MAŁY POKÓJ DZIECIĘCY?). Chciałabym zwrócić Twoją uwagę na pięć praktycznych i konkretnych rzeczy, które powinnaś wziąć pod uwagę, urządzając pokój dla dziecka. Zapewnią one przede wszystkim komfort użytkowania, a także zapobiegną wielu schorzeniom.

PRAWDZIWE ŁÓŻKO I WYGODNY MATERAC

Jeśli my, dorośli, mamy możliwość urządzenia osobnej sypialni, wstawiamy do niej łóżko z wygodnym materacem. Jeżeli zaś śpimy w salonie, długo szukamy idealnej kanapy z funkcją spania. Ważne jest dla nas to, aby dobrze się wysypiać i dbać o nasz kręgosłup. Zatroszczmy się także o zdrowy sen najmłodszych członków rodziny. Jeśli masz wybór, wstaw do pokoju dziecka, łóżko z wygodnym materacem, zamiast rozkładanej sofy, która służy do okazjonalnego spania. Nie martw się o to, że nie będzie gdzie schować pościeli, bo na rynku pojawia się teraz coraz więcej modeli łóżek, z wysuwaną szufladą lub pojemnikiem. Dlatego też, w ciągu dnia, łóżko może pełnić funkcję kanapy.

W sklepach VOX, znajdziecie duży wybór łóżek z szufladami:

Od lewej: kolekcja Concept VOX | Stige VOX | Young Users VOX

LAMPKA KIERUNKOWA PRZY ŁÓŻKU I NA BIURKU

Większość rodziców chce, aby ich dzieci dużo czytały i odrabiały zadania domowe. Nie można jednak zapominać o tym, że te czynności należy im umożliwić. Oczywiście, w pokoju dziecka, bardzo ważne jest oświetlenie ogólne. Dobrze sprawdzi się na przykład lampa typu „pająk”, szczególnie wtedy, gdy pokój jest duży lub ma kształt wydłużonego prostokąta. Należy pamiętać też o lampce nocnej, z kierunkowym światłem np. w formie kinkietu. W sklepach znajdziesz lampki ścienne, których kabel prowadzi się na zewnątrz. Jeśli więc w pobliżu łóżka znajduje się gniazdko, nie ma potrzeby przerabiania instalacji elektrycznej. Na biurku zaś, powinna znaleźć się lampka, przeznaczona do pracy. Ustaw ją po lewej stronie dla dziecka praworęcznego i odwrotnie. Doświetli ona blat, gdy zapadnie zmrok.

Od lewej: lampa „pająk” z Allegro | Lantlig IKEA | Fubbla IKEA | Tertial IKEA | Arod IKEA

MIEJSCE DO PRZECHOWYWANIA PRZY BIURKU (LUB STOLIKU)

Bezpośrednio przy biurku powinien pojawić się regał na zeszyty i podręczniki szkolne. Dzięki temu, dziecko będzie miało pod ręką wszystko, co jest mu potrzebne do odrobienia lekcji. Kontenerki, które są przy biurku najczęściej są za małe, aby pomieścić wszystkie potrzebne książki, zeszyty i inne przybory. Dobrze, by taki regał, miał szuflady lub zamykane półki, by można było w nich pochować mniej estetyczne przedmioty. Przy stoliku młodszego dziecka zaś, zadbaj o miejsce na kredki i kartki. Jeśli stolik stoi przy ścianie, możesz zawiesić pojemniki na przybory na relingu, nad blatem (najbardziej popularna jest kolekcja Sunnersta z IKEA). Reling można też przymocować do boku blatu. Niektóre modele stolików, mają możliwość doczepienia pojemników na kartki i przybory (np. stolik z kolekcji Flisat z IKEA)

Od lewej: kolekcja Concept VOX | Eket IKEA | Young Users VOX | Sunnersta IKEA

ŁATWY DOSTĘP DO KSIĄŻEK I ZABAWEK

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko uczyło się samodzielności, zapewnij mu dostęp do książek i zabawek. Na niższych półkach, w koszach i pojemnikach, umieść ulubione pluszaki i inne przedmioty, którymi bawi się najczęściej. Książki ustaw na otwartych półkach, najlepiej frontem do dziecka. Będą bardziej zachęcać do sięgnięcia po nie (doskonale sprawdzą się w tym celu półki na ramki Mosslanda z IKEA).

Od lewej: kolekcja Kallax IKEA | Trofast IKEA | Mosslanda IKEA | Stuva IKEA

WYGODNE KRZESŁO

Gdy widzę przy biurku, dizajnerskie krzesła, na drewnianych nóżkach i z plastikowym siedziskiem to aż bolą mnie plecy. Krzesło dla ucznia powinno być przede wszystkim wygodne, najlepiej tapicerowane i musi mieć regulowaną wysokość, aby móc dopasować ją do wzrostu dziecka. Zdaję sobie sprawę z tego, że tego typu meble, nie są tak ładne, jak krzesła rodem ze Skandynawii. Chociaż, w sklepach pojawia się coraz więcej wygodnych modeli, które dobrze wyglądają. Uczniowie sporo czasu spędzają przy biurku, odrabiając zadania domowe i ucząc się na klasówki. Jeśli nie chcesz, by nauka skończyła się na kanapie lub w łóżku (bo powiedzmy sobie szczerze, na niewygodnym krześle, trudno wytrzymać dłużej niż kilkadziesiąt minut), kup wygodne krzesło, które wykorzystasz zgodnie z jego przeznaczeniem. Musisz pamiętać też o tym, że starsze dzieci potrzebują wyższego oparcia, niż te młodsze.

Od lewej: kolekcja Hattefjall IKEA | Eli VOX | Orfjall IKEA | Compan VOX |

Mam nadzieję, że ten artykuł zwróci Twoją uwagę, na te pięć bardzo ważnych i praktycznych kwestii, o których łatwo zapomnieć, skupiając się na wizualnej stronie projektowania. Może chciałabyś coś jeszcze dodać do mojej listy?

One thought on “5 rzeczy, o których musisz pamiętać, urządzając pokój dziecięcy

  1. A wiesz, co mnie najbardziej boli w sypialniach i pokojach dla dzieci? Wersalka, bądź tapczan zamiast prawdziwego wygodnego łóżka i telewizor nad biurkiem! Wrrrr! Mam ochotę krzyczeć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *