Projekt PO PROSTU SZAROŚĆ – pokój młodzieżowy

Ostatnio mam szczęście do aranżowania nowoczesnych pokoi młodzieżowych. Tego typu przestrzeń staram się zaprojektować raczej neutralnie, tak, by nastolatek mógł wypełnić ją elementami, które są zgodne z jego zainteresowaniami.

Dziś piątek, a to oznacza, że pokażę Ci mój nowy projekt! Nosi on nazwę PO PROSTU SZAROŚĆ, którą możesz już kojarzyć, bo jakiś czas temu na blogu pojawił się artykuł na temat gabinetu, który mieści się w tym samym domu (jeśli jeszcze go nie widziałaś, możesz nadrobić zaległości, klikając TUTAJ). Pokój, który miałam do zagospodarowania był pusty. Znajdowały się w nim jedynie panele i drzwi, które w pokoju miały pozostać.


WYTYCZNE, KTÓRE OTRZYMAŁAM

 • styl nowoczesny i minimalistyczny
 • kolorystyka biało-szara, z żółtym lub niebieskim akcentem
 • pokój młodzieżowy
 • szafa na wymiar, a reszta mebli gotowych (np. z IKEA)
 • telewizor po lewej stronie okna (tam znajduje się wyjście antenowe)
 • dużo miejsca do przechowywania

RZUT POKOJU

Pokój jest dość duży, ale nieproporcjonalny (jego kształt to typowy wagon). Ma powierzchnię około 15m2. Funkcjonalną aranżację znacznie utrudniało położenie okna oraz wnęki, z przeznaczeniem na szafę, pośrodku dłuższych ścian. Udało mi się jednak stworzyć kącik do nauki, a także strefę wypoczynku, po przeciwległych stronach pokoju.


PROJEKT

Pokój młodzieżowy jest nowoczesny, minimalistyczny, cechuje go prostota. Został on podzielony na strefy. Na prawo znalazło się łóżko z zabudową, a na lewo biurko i regały. Zaproponowałam pomalowanie krótszych ścian, ciemniejszym kolorem, co optycznie wyrówna proporcje pokoju. Sprawi też, że aranżacja będzie ciekawsza i bardziej zróżnicowana.

Po lewej stronie okna, stanęło duże biurko. Długi blat (Linnmon z IKEA) został podparty z prawej strony, kontenerkiem z szufladami (Alex z IKEA), z lewej regałem (Eket z IKEA). By biurko było bardziej stabilne, warto pośrodku umieścić wspornik (np. w postaci nogi). Nad blatem, zawisły półki na książki w różnych kolorach (biały, niebieski, szary, z serii EKET).

Łóżko z szufladą (Young Users z VOX) stanęło przy krótszej ścianie. Nad nim znalazło się miejsce na modułowy, tapicerowany zagłówek oraz czarny kinkiet. Obok łóżka i nad nim, zaprojektowałam zabudowę (Young Users z VOX), ułożoną w literę L. U podstawy znajduje się podest, o większej głębokości, niż zabudowa, który może służyć jako miejsce do odłożenia kubka. Obok łóżka może stanąć także stolik z drewnianymi nogami, który będzie pełnił funkcję szafki nocnej.

Na prawo od łóżka, znalazło się miejsce na miękki puf i żółtą lampę podłogową (Collo z VOX). Idealne miejsce do wypoczynku i popołudniowej lektury.

Na drugiej, krótszej ścianie, zawisnął telewizor na odchylanym uchwycie. Stanęła tam także zabudowa z regałów (Eket), która pomieści książki i przybory szkolne. Pokój jest dość długi, a posiada tylko jednej punkt świetlny, więc zaproponowałam lampę typu „pająk” z ażurowymi kloszami. Jej ramiona można podwiesić w różnych miejscach na suficie.

Lubisz takie proste wnętrza czy wolisz, gdy więcej się dzieje? Jeśli masz jakieś pytania w związku z projektem, pisz śmiało w komentarzu!

12 thoughts on “Projekt PO PROSTU SZAROŚĆ – pokój młodzieżowy

 1. Bardzo funkcjonalny pokój, szczególne część w okolicach łóżka. Dokładnie to, co potrzebne nastolatkowi! Szary pokój to świetna baza, ponieważ pasuje do niego wiele dodatków kolorystycznych.

 2. Ciekawy pomysł na pokój dla nastolatka. Dziękuję za inspiracje. Czy może Pani podpowiedzieć gdzie można zakupić taką lampę typu „pająk” z ażurowymi kloszami?

 3. Czy da się szafki eket przymocować zupełnie przy suficie, żeby był jak najmniejszy odstęp między szafka a sufitem? Czy trzeba zachować kilka cm odstępu ?

  1. Dzień dobry,
   z tego co się orientuję to system mocowania, który jest przeznaczony do szafek Eket nie pozwala na zawieszenie szafek od razu przy suficie.
   Można zastosować jakieś inne rozwiązanie, na zawsze radzę się w tej kwestii stolarza, jeśli jest potrzeba, żeby szafki z IKEA wisiały bezpośrednio przy suficie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *