Balkon, jeszcze nie tak dawno, traktowany był wyłącznie jako miejsce do suszenia prania oraz składowania rowerów, a także innych wielkogabarytowych przedmiotów. Obecnie, coraz częściej zaczynamy traktować go jako przestrzeń relaksu i namiastkę własnego ogródka.
W dwóch poprzednich artykułach z cyklu STACJA BALKON, zajęłam się bazą balkonu oraz meblami do zadań specjalnych. Dzisiejszy wpis poświęcę dekoracjom i oświetleniu, dzięki którym na balkonie zapanuje magiczna atmosfera 🙂 Balkon może stać się przedłużeniem salonu i miejscem wypoczynku w ciepłe dni. By stworzyć przyjemny klimat, wystarczą lampki, świece, tekstylia i roślinki.
OŚWIETLENIE
Oświetlenie na balkonie, musi być odporne na działanie czynników zewnętrznych (przede wszystkim wilgoci). Na większości balkonów przewody elektryczne nie są wyprowadzone, dlatego warto skorzystać z łańcuchów świetlnych na baterie oraz lamp solarnych.
SZNUR ŚWIETLNY NA BATERIE
Wygląda przepięknie i sprawdzi się na każdym balkonie, bo by go włączyć, wystarczy włożyć baterie. Pamiętaj o tym, by wybrać światełka, z przeznaczeniem na zewnątrz, wtedy przetrwają nawet deszczową pogodę. Sznur świetlny możesz zawiesić wzdłuż barierki (to chyba najbardziej popularne rozwiązanie) lub podwiesić przy suficie czy nad siedziskiem. Ja moje lampki kupiłam na Allegro i służą mi już drugi sezon.
LAMPA SOLARNA
System solarny to fajna opcja na nasłonecznione balkony. Lampki solarne znajdziesz w marketach budowlanych i w sklepach, z wyposażeniem do domu. Ja w tym roku kupiłam metalową lampkę, którą widzicie na poniższym zdjęciu oraz sznur świetlny a’la cotton ballsy (z nieprzemakalnego materiału), który podwiesiłam nad drewnianymi skrzyniami z roślinami (natomiast płytkę fotowoltaiczną, przywiązałam od zewnętrznej strony barierki, żeby lepiej zbierała promienie słoneczne). Muszę przyznać, że działa to świetnie, ale też nie ukrywam, że mój balkon w bloku jest bardzo dobrze nasłoneczniony.
Inną możliwością są wiszące lampy solarne, wyglądające jak papierowe klosze.
LAMPIONY I ŚWIECE
Żarzące się świece wprowadzają przyjemny klimat i jestem pewna, że masz je w swoim domu. Najwyższy czas je wykorzystać! Lampiony możesz kupić w wielu sklepach lub własnoręcznie wykonać, wykorzystując słoiki, tasiemki i świece bryłowe lub tealighty.
TEKSTYLIA
Tekstylia nadadzą przytulności i sprawią, że będzie się chciało odpoczywać na balkonie. Wybierając materac na siedzisko na balkon, warto postawić na wodoodporny materiał. Łatwiej będzie go wyczyścić i pozbyć się wody. Przy poduszkach, nie ma to już aż takiego znaczenia.
PODUSZKI I KOC
Nie musisz inwestować w poduszki, z przeznaczeniem na zewnątrz. Możesz użyć poszewek, które masz w domu i wcale nie musisz ich chować na noc czy w deszczowe dni (no chyba, że Twój balkon nie jest zadaszony, wtedy sprawa się trochę komplikuje). Wystarczy co jakiś czas je wyprać. Nie martw się także o wilgoć. Po deszczu poduszki szybko wyschną, wystarczy trochę słońca.
PODUSZKI DO SIEDZENIA
W sezonie wiosenno-letnim kupisz je w praktycznie każdym sklepie, z wyposażeniem do domu, a także w marketach budowlanych. Ja swoje poduszki, widoczne na poniższym zdjęciu, kupiłam już jakiś czas temu w Biedronce. Bardzo spodobał mi się ich wzór i muszę przyznać, że pasują idealnie.
DYWAN
Dywan świetnie sprawdzi się na balkonach, na których ułożone są płytki. Dzięki niemu, podłoże będzie przyjemniejsze, bo kafelki lubią się nagrzewać. Dywan powinien mieć specjalne przeznaczenie na zewnątrz, dzięki temu nie straszne mu będą nawet największe ulewy.
ZASŁONY
By osłonić się przed słońcem, insektami oraz sąsiadami, możesz zawiesić na swoim balkonie zasłony. W sklepach znajdziesz specjalne „karnisze”, w postaci metalowej linki, którą możesz przymocować do sufitu (np. linka Dignitet z IKEA). Najlepiej wybrać zasłony w uniwersalnym kolorze, takim, na którym nie widać brudu 😀 Narażone są one bowiem na działanie czynników zewnętrznych, a ich ciągłe zdejmowanie jest dość problematyczne.
PARASOL
Jeśli przeszkadza Ci nasłonecznienie na balkonie, postaw na parasol, który ochroni Cię przed słońcem. W sklepach znajdziesz parasole różnej rozpiętości, dzięki czemu możesz dopasować je do wielkości swojego balkonu.
ROŚLINY
ZIOŁOWY OGRÓDEK
Uwielbiam wiosną i latem uprawiać zioła na balkonie. Mięta, bazylia, rozmaryn zawsze muszą znaleźć się w moim małym ziołowym ogródku. Oprócz tego pojawiają się też inne rośliny m.in. lawenda, ale zioła lubię za to, że są uniwersalne. Pięknie wyglądają, pachną i smakują.
KWIATY ZAWIESZONE NA BARIERCE
Osłonki z hakami sprawdzą się nawet na bardzo małym balkonie, na którym nie ma miejsca na ustawienie regału. W sklepach znajdziesz pojedyncze osłonki, ale też większe konstrukcje, do których zmieści się więcej doniczek.
KWIATY NA PARAPECIE
Parapet to kolejne miejsce, na którym możesz ustawić roślinki. Ja umieszczam je w drewnianych skrzynkach oraz kobiałkach po truskawkach 😉 Dobrze sprawdzą się pnące rośliny, bo gdy urosną, będą ładnie zwisać z parapetu.
A na koniec, mam dla Was coś specjalnego. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć mój balkon w stanie „surowym” oraz udekorowanym 😉 Dekoracje i oświetlenie na balkonie mogą naprawdę odmienić wnętrze (i zewnętrze) nie do poznania!
A Wy korzystacie już ze swoich balkonów czy czekają jeszcze na remont? 😀
Świetna naturalna aranżacja balkonu gratulacje!
Dziękuję !
Bardzo lubię ten mój balkon 🙂