Jak i kiedy zaplanować remont? Co warto wiedzieć?

Jeśli za kilka miesięcy czeka Was remont domu lub urządzanie mieszkania, warto już teraz o tym pomyśleć i stworzyć szczegółowy plan działania. Dzięki temu decyzje będą bardziej przemyślane, a kolejne kroki oparte na wcześniejszych ustaleniach. Zaoszczędzi Wam to nerwów, czasu i… pieniędzy. Z dobrym planem kupicie bowiem tylko potrzebne rzeczy, a przemyślana kolorystyka i stylistyka pozwoli uniknąć nietrafionych decyzji zakupowych.

Często dostaję pytania, w związku z wykonaniem projektu wnętrza, z zaznaczeniem, że potrzebny jest „na już”. Myślę, że wynika to przede wszystkim z tego, że nie zdajemy sobie sprawy jak czasochłonne jest zaplanowanie wyglądu i funkcjonalności mieszkania, nie mówiąc już o wyborze konkretnych przedmiotów. Do kupienia mamy w końcu kilkaset elementów, a mieszkanie ma nam służyć minimum przez kolejne kilka lat.


Plan działania – remont domu

Plan działania najlepiej stworzyć już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem prac remontowych. Oczywiście, im większy dom czy mieszkanie, tym więcej pomieszczeń do zaaranżowania i elementów do wybrania, więc czasu powinno być więcej. Jeśli zajmiemy się tym odpowiednio wcześnie, mniej rzeczy będzie nas w stanie zaskoczyć, a planowanie zostanie rozłożone w czasie, co zapewni komfort psychiczny. Kompromisy będą wypływać z analizy i dobrze przemyślanych decyzji, a nie z przymusu i braku czasu.

Zanim napisałam ten artykuł, przejrzałam wpisy o podobnej tematyce, opublikowane na różnych portalach wnętrzarskich. W żadnym z nich nie znalazłam informacji na temat tego, że przed zamówieniem ekipy remontowej, czy przed burzeniem ścian, trzeba zastanowić się nad tym, jak chcemy, by wyglądało nasze mieszkanie. Musimy ustalić układ funkcjonalny, kolorystykę, stylistykę i wybrać potrzebne elementy, a potem przystąpić do realizacji planu, by nie musieć podejmować na bieżąco wszystkich decyzji. Z mojego doświadczenia wynika, że wcale nie jest to takie oczywiste. Warto zdawać sobie sprawę, że nie da się przewidzieć wszystkiego, ale to nie znaczy, że mamy podchodzić do remontu „z marszu”, bo przyniesie to więcej złego niż dobrego. Poniżej zebrałam listę rzeczy, które warto zrobić przed rozpoczęciem remontu. Prace projektowe można przeprowadzić samodzielnie lub z pomocą projektanta wnętrz.

Prace projektowe:

 • inspiracje – zebranie inspiracji, a następnie ich przegląd i analiza, sporządzenie listy elementów must have;
 • styl i kolory – ustalenie kolorystyki i stylistyki;
 • inwentaryzacja – zwymiarowanie pomieszczeń i sporządzenie rysunku, z zachowaniem odpowiednich proporcji;
 • układ funkcjonalny – praktyczne rozmieszczenie elementów wyposażenia,
 • elektryka, hydraulika, instalacja gazowa, ogrzewanie – rozplanowanie punktów świetlnych, gniazd, łączników, przyłączy i grzejników;
 • budżet – zaplanowanie wydatków i ustalenie budżetu remontowego, rozłożenie kwoty na wszystkie elementy wyposażenia;
 • wyposażenie – wybór konkretnych elementów wyposażenia, z uwzględnieniem wielkości, ceny i funkcjonalności;
 • ekipa – podpisanie umowy z ekipą remontową i przekazanie wytycznych;
 • elementy, na które długo się czeka – zamówienie drzwi, płytek i elementów, sprowadzanych zza granicy lub wykonywanych ręcznie; zamówienie zabudowy u stolarza;
 • pozostałe elementy – kupno pozostałych elementów wyposażenia;
 • nadzór – pilnowanie ekipy remontowej i sprawdzanie postępów prac;
 • dekoracje – kupno dekoracji, dodatków i tekstyliów, które dopełnią aranżację wnętrza.

Trudno jest tutaj określić ramy czasowe, bo każda sytuacja jest inna, metraż naszych mieszkań jest różny, mamy też inną ilość wolnego czasu. Myślę, że warto przeznaczyć kilka godzin tygodniowo przez kilka miesięcy na zaplanowanie wyglądu i funkcjonalności mieszkania oraz wybór elementów wyposażenia. Polecam rozpisać sobie kolejne etapy i ustalić termin wykonania zadań (z założeniem zapasu czasowego, o którym napiszę więcej za chwilę). I tego się trzymać 🙂

Prace remontowe:

 • wyburzenie ścianek działowych lub zbudowanie nowych, wykonanie sufitów podwieszanych i zabudowy z gk;
 • prace instalacyjne – elektryka, hydraulika, gaz;
 • wymiana okien;
 • wyrównanie ścian, sufitów, przygotowanie do malowania, odnowienie lub wymiana posadzki;
 • wykończeniem sufitów, ścian oraz podłóg;
 • prace montażowe – lampy, gniazdka, meble, sanitariaty itd.

Jeśli chcecie otrzymywać na bieżąco praktyczne informacje, zachęcam, by dołączyć do mnie na Instagramie, gdzie prowadzę cykl #ArchiRady.

DOŁĄCZAM!


Zapas czasowy

Planując kolejne etapy remontu, warto założyć zapas czasowy, bo zdarza się, że w trakcie prac, pojawia się coś nieprzewidzianego. Dodatkowo, często jest tak, że dana czynność zajmuje o wiele więcej czasu, niż nam się wydaje. Szczególnie w przypadku, gdy mieszkanie zostało odkupione zostało od poprzednich właścicieli. Tutaj najczęściej musimy zmierzyć się z przeszkodami, związanymi z rozwiązaniami, które zostały zastosowane przez poprzednich właścicieli lub architektów budynku. W przypadku mieszkania w stanie deweloperskim problemy najczęściej pojawiają się już na samym początku, bo termin odebrania kluczy odwleka się w czasie.

Nie ma się więc co dziwić, że trudno jest nam oszacować czas potrzebny na przeprowadzenie metamorfozy. Szczególnie jeśli postępy prac nie zależą wyłącznie od nas, bo uzależnieni jesteśmy od firmy remontowej i czynników zewnętrznych. Do wszystkiego jednak warto się przygotować i odhaczyć zadania, które są w naszym zasięgu.


Jeśli Ty też chcesz urządzić ponadczasową, piękną i praktyczną łazienkę, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Wydałam e-booka „Urządzamy łazienkę krok po kroku”, w którym zawarłam wskazówki i triki, które pomogą Ci urządzić łazienkę marzeń. Dotychczas nie było na rynku takiego przewodnika, który przeprowadziłby krok po kroku przez proces aranżacji łazienki. Dlatego postanowiłam go stworzyć 🙂 Musisz wiedzieć, że cena e-booka to tylko około 0.3 % kwoty, którą trzeba przeznaczyć na jej remont!


To tyle na dziś. Mam nadzieję, że przekonałam Was do tego, by remont domu zaplanować odpowiednio wcześnie. Urządzanie własnego mieszkania powinno cieszyć i sprawiać przyjemność, a niestety często wygląda to całkiem inaczej. Jestem przekonana, że rozłożenie projektowania w czasie to klucz do sukcesu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *