#ArchiRady – pokój małego dziecka #5

Zapraszam na piąty artykuł z cyklu #ArchiRady. Dzisiaj zajmiemy się pokojem maleńkiej Poli, który mieści się na poddaszu. Zobaczcie, jak urządzić niski pokój dziecka ze skosem!

Jeśli wolicie posłuchać o zaproponowanych przeze mnie rozwiązaniach w formie wideo, zapraszam na mój Instagram 🙂

MÓJ INSTAGRAM


Zdjęcia pokoju Poli


Rzut pokoju Poli

Pokój ma całkiem sporą powierzchnię podłogi, bo aż 18 m2, ale, jako że znajduje się w nim skos, a wysokość pomieszczenia wynosi 224 cm, nie wydaje się bardzo duży.


Wytyczne – pokój dziecka

  • całe pomieszczenie jak na razie będzie przystosowane dla małego dziecka (1,5-2) lata.

W pokoju potrzebuję:

  • łóżko (podobają mi się domki)
  • szafa
  • komoda
  • namiot tipi

Metoda Montessori

Przy okazji pokoju Poli chciałabym wspomnieć o metodzie Montessori. Pokój jest idealnym przykładem miejsca, w którym ta metoda mogłaby znaleźć zastosowanie, ze względu na jego sporą powierzchnię.

Metoda Montessori – podstawowe zasady:

  • meble mają być dostosowane do wzrostu dziecka, dzięki czemu ma dostęp do zabawek, książek i ubrań. To sprawia, że staje się bardziej samodzielne;
  • każda rzecz powinna mieć swoje miejsce, bo to ułatwia orientację w przestrzeni i utrzymanie porządku w pokoju;
  • prostota i minimalizm oraz naturalne i stonowane kolory, czyli jak najmniej rozpraszaczy i przepełnionych półek z zabawkami, wspomogą koncentrację;
  • otaczanie się pięknymi rzeczami – ładnymi zabawkami, plakatami i naturalnymi materiałami;
  • brak ciężkich, niebezpiecznych i szklanych przedmiotów, co wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i zapewnia swobodę ruchów.

Układ funkcjonalny – pokój dziecka

W pokoju Poli wzdłuż dwóch ścian biegną rurki, które przydałoby się zakryć. Można zamówić obudowę kaloryfera z ażurowym frontem, dzięki czemu aranżacja będzie bardziej estetyczna, a przepływ ciepła nie zostanie ograniczony. Pod ścianą z lewej strony zaplanowałabym zabudowę meblową, w której zmieściłyby się zabawki i książki, do których Pola miałaby swobodny dostęp (zakryłyby także biegnące przy podłodze rurki). W ciągu szafek można zaplanować też miejsce do nauki. Stoliczek z krzesełkami będzie dobrze wyglądał również na środku pokoju. Po prawej stronie ustawiłabym łóżko z kształcie domku, a obok niego komodę. Przy ścianie z drzwiami mogłaby stanąć szafa na ubrania (w zabudowie do sufitu). W tym miejscu nie będzie ograniczać dostępu światła słonecznego.


Jak urządzić niskie pomieszczenie?

W niskim pomieszczeniu nie warto ustawiać wysokich mebli (wyjątkiem jest szafa w zabudowie do sufitu), bo mogą one przytłoczyć aranżację. Ze względu na zaburzone proporcje pokoju, będą wydawać się wyższe niż są w rzeczywistości. W takiej sytuacji warto pomyśleć o meblach, których wysokość sięga poniżej połowy wysokości pomieszczenia. Można też zaplanować zabudowę do sufitu.

Warto pomyśleć również o zastosowaniu pionowych elementów tj. tapeta w pasy albo z motywem drzew. Taki wzór optycznie podwyższy pomieszczenie.


Kolorystyka – pokój dziecka

W pokoju dziecka postawiłabym na neutralną bazę, którą uzupełnią kolorowe dodatki. Dzięki temu będzie można łatwo i niedrogo zmienić aranżację, kupując wyłącznie plakaty, naklejki i tekstylia. Dobrze sprawdzą się na przykład białe, szare i drewnopodobne meble.

Motywy przewodnie pokoju dziecięcego są teraz przeróżne. Od jednorożców, przez superbohaterów, aż po kosmos – jest tego naprawdę mnóstwo. W pokoju starszych dzieci zazwyczaj motyw przewodni jest z góry ustalony, bo wynika przede wszystkim z zainteresowań. Przestrzeń mniejszych pociech można urozmaicić leśnymi akcentami. Do takiego pokoju można wprowadzić kolor zielony, ale nie tylko. Zresztą zobaczcie aranżacje, zawarte na poniższych zdjęciach.


Dekoracje i tekstylia – pokój dziecka

Jako dopełnienie pokoju leśnego, świetnie sprawdzą się edukacyjne plakaty, naklejki i tekstylia z naturalnych materiałów. Można też postawić na tapetę albo baldachim. Poniżej możecie zobaczyć kilka plakatów leśnych, które są dostępne w moim sklepie. Uważam, że plakaty edukacyjne są świetne, bo poza walorami estetycznymi, są też pomocne.

ZOBACZ KOLEKCJĘ PLAKATÓW EDUKACYJNYCH!


Mam nadzieję, że #ArchiRady Wam się podobały i wyciągnęliście z nich coś, co możecie zastosować w swoim wnętrzu. Do zobaczenia za tydzień.

PS. Jeśli chcecie wysłać zgłoszenie, zapraszam na mój Instagram. W przypiętej relacji znajdziecie szczegóły 🙂

2 thoughts on “#ArchiRady – pokój małego dziecka #5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *