#ArchiRady – pokój małego dziecka #5

Zapraszam na piąty artykuł z cyklu #ArchiRady. Dzisiaj zajmiemy się pokojem maleńkiej Poli, który mieści się na poddaszu. Zobaczcie, jak urządzić niski pokój dziecka ze skosem!

Jeśli wolicie posłuchać o zaproponowanych przeze mnie rozwiązaniach w formie wideo, zapraszam na mojego Instagrama, gdzie co tydzień omawiam jedno, wybrane pomieszczenie, spośród przesłanych zgłoszeń.

MÓJ INSTAGRAM


Zdjęcia pokoju Poli


Rzut pokoju Poli

Pokój ma całkiem sporą powierzchnię podłogi, bo aż 18 m2, ale, jako że znajduje się w nim skos, a wysokość pomieszczenia wynosi 224 cm, nie wydaje się bardzo duży.


Wytyczne – pokój dziecka

  • całe pomieszczenie jak na razie będzie przystosowane dla małego dziecka (1,5-2) lata.

W pokoju potrzebuję:

  • łóżko (podobają mi się domki)
  • szafa
  • komoda
  • namiot tipi

Metoda Montessori

Przy okazji pokoju Poli chciałabym wspomnieć o metodzie Montessori. Pokój jest idealnym przykładem miejsca, w którym ta metoda mogłaby znaleźć zastosowanie, ze względu na jego sporą powierzchnię.

Metoda Montessori – podstawowe zasady:

  • meble mają być dostosowane do wzrostu dziecka, dzięki czemu ma dostęp do zabawek, książek i ubrań. To sprawia, że staje się bardziej samodzielne;
  • każda rzecz powinna mieć swoje miejsce, bo to ułatwia orientację w przestrzeni i utrzymanie porządku w pokoju;
  • prostota i minimalizm oraz naturalne i stonowane kolory, czyli jak najmniej rozpraszaczy i przepełnionych półek z zabawkami, wspomogą koncentrację;
  • otaczanie się pięknymi rzeczami – ładnymi zabawkami, plakatami i naturalnymi materiałami;
  • brak ciężkich, niebezpiecznych i szklanych przedmiotów, co wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i zapewnia swobodę ruchów.

Układ funkcjonalny – pokój dziecka

W pokoju Poli wzdłuż dwóch ścian biegną rurki, które przydałoby się zakryć. Można zamówić obudowę kaloryfera z ażurowym frontem, dzięki czemu aranżacja będzie bardziej estetyczna, a przepływ ciepła nie zostanie ograniczony. Pod ścianą z lewej strony zaplanowałabym zabudowę meblową, w której zmieściłyby się zabawki i książki, do których Pola miałaby swobodny dostęp (zakryłyby także biegnące przy podłodze rurki). W ciągu szafek można zaplanować też miejsce do nauki. Stoliczek z krzesełkami będzie dobrze wyglądał również na środku pokoju. Po prawej stronie ustawiłabym łóżko z kształcie domku, a obok niego komodę. Przy ścianie z drzwiami mogłaby stanąć szafa na ubrania (w zabudowie do sufitu). W tym miejscu nie będzie ograniczać dostępu światła słonecznego.


Jak urządzić niskie pomieszczenie?

W niskim pomieszczeniu nie warto ustawiać wysokich mebli (wyjątkiem jest szafa w zabudowie do sufitu), bo mogą one przytłoczyć aranżację. Ze względu na zaburzone proporcje pokoju, będą wydawać się wyższe niż są w rzeczywistości. W takiej sytuacji warto pomyśleć o meblach, których wysokość sięga poniżej połowy wysokości pomieszczenia. Można też zaplanować zabudowę do sufitu.

Warto pomyśleć również o zastosowaniu pionowych elementów tj. tapeta w pasy albo z motywem drzew. Taki wzór optycznie podwyższy pomieszczenie.


Kolorystyka – pokój dziecka

W pokoju dziecka postawiłabym na neutralną bazę, którą uzupełnią kolorowe dodatki. Dzięki temu będzie można łatwo i niedrogo zmienić aranżację, kupując wyłącznie plakaty, naklejki i tekstylia. Dobrze sprawdzą się na przykład białe, szare i drewnopodobne meble.

Motywy przewodnie pokoju dziecięcego są teraz przeróżne. Od jednorożców, przez superbohaterów, aż po kosmos – jest tego naprawdę mnóstwo. W pokoju starszych dzieci zazwyczaj motyw przewodni jest z góry ustalony, bo wynika przede wszystkim z zainteresowań. Przestrzeń mniejszych pociech można urozmaicić leśnymi akcentami. Do takiego pokoju można wprowadzić kolor zielony, ale nie tylko. Zresztą zobaczcie aranżacje, zawarte na poniższych zdjęciach.


Dekoracje i tekstylia – pokój dziecka

Jako dopełnienie pokoju leśnego, świetnie sprawdzą się edukacyjne plakaty, naklejki i tekstylia z naturalnych materiałów. Można też postawić na tapetę albo baldachim. Poniżej możecie zobaczyć kilka plakatów leśnych, które są dostępne w moim sklepie. Uważam, że plakaty edukacyjne są świetne, bo poza walorami estetycznymi, są też pomocne.

ZOBACZ KOLEKCJĘ PLAKATÓW EDUKACYJNYCH!


Mam nadzieję, że #ArchiRady Wam się podobały i wyciągnęliście z nich coś, co możecie zastosować w swoim wnętrzu. Do zobaczenia za tydzień.

PS. Jeśli chcecie wysłać zgłoszenie, zapraszam na mój Instagram. W przypiętej relacji znajdziecie szczegóły 🙂

2 thoughts on “#ArchiRady – pokój małego dziecka #5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *