Kuchnia METOD z IKEA – jak ją zaplanować? cz.1

Funkcjonalne zaplanowanie zabudowy kuchennej jest jednym z ważniejszych i trudniejszych wyzwań, które musimy podjąć, urządzając swoje mieszkanie. Kuchnia METOD z IKEA jest najczęściej wybierana przez osoby, które chcą postawić na gotowe rozwiązania. Z moich doświadczeń wynika, że w tej sieciówce w dziale z kuchniami zawsze są kolejki, co świadczy o tym, że zaplanowanie układu zabudowy kuchennej wcale nie jest takie proste.

W dzisiejszym artykule postanowiłam wyjść naprzeciw potrzebom osób, które planują swoją kuchnię IKEA, ale nie wiedzą, od czego zacząć i jak to zrobić. Znajdziecie tu też wskazówki, które możecie wykorzystać, jeśli macie zamiar kupić kuchnię w innym sklepie lub zlecić jej wykonanie stolarzowi. I od razu zaznaczę, że na jednym artykule się nie skończy, bo to bardzo rozbudowany temat 😉

Do przygotowania tego cyklu artykułów skłoniła mnie również ogromna popularność wpisu: SZAFA PAX – JAK JĄ ZAPLANOWAĆ?


Planer IKEA METOD

Zaczniemy od omówienia narzędzia, w którym możecie zaprojektować własną kuchnię IKEA. Planer IKEA jest dość intuicyjny, choć jeśli nigdy wcześniej nie mieliście do czynienia z żadnym programem do projektowania, na początku może przysporzyć Wam trochę problemów.

Zanim zaczniecie projektować swoją kuchnię, koniecznie zalogujcie się na stronie, dzięki czemu będziecie mogli zapisać swój projekt (w trakcie pracy pamiętajcie o zapisywaniu postępów, bo możecie je nieodwracalnie utracić!).

Po zalogowaniu, spośród obrysów pomieszczeń, widocznych pod rzutem, musicie wybrać kształt swojej kuchni.

Następnie, należy podać wymiary kuchni. Możecie wpisać je w panelu bocznym po prawej stronie. Po wprowadzeniu wymiarów najlepiej je zablokować, używając kłódki, która znajduje się pod przyciskiem „Zastosuj”, by przypadkiem ich później nie zmienić.

Teraz możecie przystąpić do części właściwej, czyli doboru konkretnych mebli i elementów wyposażenia. Wszystkie możliwości znajdziecie w panelu bocznym po lewej stronie ekranu.

By wstawić konkretny element, należy odszukać go w lewym panelu i kliknąć jego nazwę. Pod rysunkiem pojawią się możliwe konfiguracje danego mebla, na które możecie się zdecydować. By umieścić go na rysunku, wystarczy na niego kliknąć i gdy pojawi się na rzucie, przeciągnąć w odpowiednie miejsce.

Nad opcjami wyboru, a pod rysunkiem, znajdziecie panel z nawigacją, w którym możecie przełączać się pomiędzy widokiem 3D a płaskim rzutem.

Gdy klikniecie na szafkę, którą umieściliście na rzucie, po prawej stronie pojawi się panel z różnymi możliwościami jej modyfikacji.

Teraz już musicie eksperymentować, próbować różnych układów i rozwiązań, aż znajdziecie taki, który będzie Wam odpowiadał 🙂


Możliwe układy kuchni METOD z IKEA

Zanim przystąpicie do wyboru konkretnych mebli, musicie zaplanować układ kuchni. Będzie on zależał od kształtu i wielkości pomieszczenia, a także tego, czy kuchnia jest zamknięta, czy otwarta na salon.

Na samym początku zastanówcie się, gdzie ustawicie lodówkę, zlew oraz płytę grzewczą oraz czy w Waszej kuchni ma pojawić się barek lub wyspa. Tutaj znajdziecie artykuł, w którym dokładnie opisałam, o chodzi z trójkątem roboczym.

Kształt zabudowy kuchennej może być różny. Czasem dobrze sprawdzi się kuchnia w kształcie litery „U”, innym razem wystarczy „L”, a jeszcze kiedy indziej będzie trzeba ograniczyć się do kuchni w kształcie litery „I” (np. w niewielkim aneksie w kawalerce). Zastanówcie się, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, by była funkcjonalna.

Z mojego doświadczenia wynika, że w małych kuchniach najlepiej sprawdza się układ w literę „G” lub „U”, chyba, że kuchnia będzie używana sporadycznie to spokojnie można zdecydować się na „I” lub „L”. Układ dużych kuchni często przybiera kształt litery „L”. Do tego zazwyczaj planowana jest wyspa.

Warto widzieć!

  • bok płyty oraz zlewu nie powinny stykać się ze ścianą, ani z wysoką zabudową, bo korzystanie z nich będzie niewygodne;
  • pamiętaj o tym, by w okolicach zlewu zostawić miejsce na zmywarkę (zazwyczaj leworęcznym wygodniej jest korzystać ze zmywarki, która jest ustawiona po lewej stronie zlewu, a praworęcznym, po prawej jego stronie);
  • przechowywanie zastawy oraz żywności najlepiej zaplanować w pobliżu sprzętów, które są z nimi ściśle związane (np. szafka z zastawą blisko zmywarki, żywność blisko płyty grzewczej itd.);
  • planowanie zacznij od położenia lodówki (zastanów się nad wszystkimi możliwymi ustawieniami tego sprzętu). Jeśli w kuchni ma znaleźć się wysoka zabudowa to także zaplanuj ją na początku. Kolejno zastanów się nad położeniem płyty grzewczej (jako, że nad nią najczęściej znajduje się okap, możliwości jej usytuowania również są ograniczone), pomyśl nad tym, czy piekarnik umieścisz w słupku, czy pod blatem;
  • pod oknem zaplanuj zlew lub blat (dobierz odpowiedni kran tak, by można było otworzyć okno).

Kuchnia METOD – wielkości korpusów

IKEA oferuje sporo różnej wielkości korpusów, zarówno szafek stojących, jak i wiszących. Wszystkie korpusy występują w dwóch kolorach – białym i czarnym, imitującym drewno. Warto wiedzieć, że boczną część skrajnego korpusu można zasłonić maskownicą, o czym przeczytacie w kolejnym artykule z tej serii.

Pamiętajcie, że jeśli okaże się, że zabudowy kuchennej nie da się wpasować idealnie w wymiary pomieszczenia (jeśli wybiera się gotowe meble, naprawdę trudno to zrobić), możecie zastosować maskownicę, którą dobiera się do konkretnych frontów. Jeśli po ustawieniu mebli, zostanie Wam mniej niż 20 cm wolnego obszaru, zastosujcie maskownicę. W innym przypadku postarajcie się znaleźć układ, który lepiej wykorzysta miejsce w kuchni.

Szafki stojące

Kuchnia METOD jest wyposażona w szafki stojące. Mają one wysokość 80 cm (po doliczeniu wysokości nóżek oraz grubości blatu daje nam to blat roboczy na wysokości około 92 cm). Do szafek stojących można wybrać dwa rodzaje nóżek – ozdobne (seria CAPITA, UTBY, BODBYN, LERHYTANN) lub takie, które zakryje cokół (seria METOD). Mają one wysokość około 8 cm.

Szafki można wyposażyć w półki lub szuflady oraz zamontować w nich zmywarkę lub piekarnik (zwróćcie uwagę na to, by szafka miała wtedy specjalne przeznaczenie).

Głębokości

Szafka stojąca może mieć głębokość 60 i 37 cm, przy czym należy pamiętać, że głębokość 60 cm jest standardem w kuchni. Szafki o głębokości 37 cm można traktować np. jako pomocnicze.

Szerokości

Korpusy o obu głębokościach mają szerokość 30, 40, 60 lub 80 cm, a te o głębokości 60 cm, dodatkowo mogą mieć szerokość 20 cm (można w nich zamontować cargo).

Szafki narożne

Kuchnia METOD oferuje dwa rodzaje szafek narożnych – do uzupełniania pojedynczymi drzwiami lub łamanym frontem. Rodzaj szafki narożnej będzie najczęściej wynikał z układu kuchni (zazwyczaj do konkretnej kuchni lepiej pasuje jedno z poniższych rozwiązań).

  • szafka 128 x 68 x 80 cm
  • szafka 88 x 88 x 80 cm

Można także zrezygnować z szafki narożnej i po prostu ustawić dwie szafki prostopadle do siebie (może okazać się, że będzie trzeba zastosować kilkucentymetrową maskownicę, która umożliwi otwarcie frontu z uchwytem). W tym przypadku róg kuchni będzie po prostu niewykorzystany.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Szafki wysokie

W wysokich szafkach można umieścić lodówkę do zabudowy, piekarnik lub po prostu zaplanować miejsce do przechowywania. Robiąc zakupy, weźcie pod uwagę przeznaczenie danej szafki.

Szafki wiszące

W większości kuchni pojawiają się także wiszące szafki, które pomieszczą przede wszystkim zastawę. Planując takie szafki, możecie dopasować ich szerokość do szerokości dolnych szafek, które będą znajdować się bezpośrednio pod nimi. Nie jest to jednak konieczne i często trudno jest zaplanować właśnie taki układ.

Dostępne są także szafki wiszące narożne, ze ściętym frontem, choć ja staram się ich unikać i planować wiszące szafki tylko na jednej ścianie. No i oczywiście trzeba pamiętać o szafce, w której można zamontować okap.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Głębokości

Szafki wiszące kuchni METOD mają głębokość 37 cm (do tego należy doliczyć 2 cm grubości frontu).

Wysokości

Szafki wiszące kuchni IKEA METOD mogą mieć wysokość 40, 60, 80 lub 100 cm. Należy je zawiesić minimum 50-55 cm nad blatem. Można montować je jedna nad drugą, więc jeśli potrzebujecie szafki o wysokości 120 cm, wykorzystajcie dwa korpusy o wysokości 60 cm.

Szerokości

Wszystkie szafki kuchni METOD mogą mieć szerokość 40, 60 i 80 cm oraz dodatkowo szafki o wysokości 60 i 80 cm mogą mieć szerokość 30 cm, a 80 cm – 20 cm (szafka otwarta). Pamiętajcie, że możecie zastosować maskownicę, zarówno z boków zabudowy, jak i między szafkami a sufitem.


Wyposażenie wnętrza – kuchnia METOD

Kolejno, trzeba zastanowić się nad wyposażeniem korpusów kuchni IKEA. Pomyślcie, w jaki sposób najbardziej lubicie przechowywać i jakich rzeczy macie najwięcej. Zazwyczaj najlepiej sprawdzają się szuflady, ale półki czy wysuwne kosze też dobrze jest rozważyć.

Półki

Wnętrze każdego korpusu można uzupełnić półkami, na których ustawicie naczynia, a także żywność. Nad lodówkę warto kupić półkę wentylowaną. Do szafek z przeszkleniami najlepiej wybrać półki szklane.

Szuflady i kosze

Przechowywanie w kuchni nie może istnieć bez szuflad. Każda szuflada może mieć własny front lub kryć się za głównym frontem (zdjęcie poniżej). Do wąskich korpusów można zastosować wysuwane cargo, dzięki któremu świetnie wykorzystamy niewielką ilość miejsca.

Szuflady dobrze sprawdzą się pod zlewem (na kosze na śmieci), ale także w celu przechowywania zapasów i innych przedmiotów. Jako że szafki kuchenne są dość głębokie, dzięki szufladom mamy lepszy dostęp do głębiej położonych przedmiotów.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Karuzele

W większości kuchni przyda się także karuzela, dzięki której lepiej wykorzystamy miejsce w szafce narożnej. W zależności od wymiarów i kształtu szafki należy wybrać karuzelę, której półki zbliżone są kształtem do koła lub fasolki 😉

Organizery

Kuchnia METOD z IKEA może być wyposażona w różnego rodzaju elementy, które umożliwią przechowywanie oraz organizację kuchennych akcesoriów. Świetnie sprawdzają się np. organizery na sztućce, talerze, czy różnego rodzaju pudełka, dzięki którym wnętrze szuflad i szafek będzie uporządkowane.


Druga część artykułu na temat planowania kuchni METOD z IKEA pojawi się za jakiś czas 🙂 Omówię w nim fronty, blaty, listwy, cokoły, maskownice, uchwyty, a także oświetlenie, czyli bardziej wizualne aspekty kuchni.

7 thoughts on “Kuchnia METOD z IKEA – jak ją zaplanować? cz.1

  1. Nie mogę doczekać się kolejnej części! Już zacieram ręce, żeby spróbować zaprojektować swoją wymarzoną kuchnię 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *